Podróbki dysków Samsung 980 PRO trafiły na rynek. Jak się nie naciąć?

SSD
SSD
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paweł Maziarz

21.03.2023 09:48

Handlarze w Chinach zaczynają oszukiwać na dyskach SSD. Do niektórych urządzeń miały trafić podrobione modele Samsung 980 PRO, które w rzeczywistości oferują dużo gorsze parametry.

Samsung 980 PRO zadebiutował trzy lata temu, ale nadal jest to jeden z najpopularniejszych dysków SSD wśród twórców treści i entuzjastów. Autorska konstrukcja zgodna z PCI-Express 4.0 zapewnia bardzo dobre osiągi, a przy tym wyróżnia się niską awaryjnością.

Okazuje się, że popularność dysku przyciąga oszustów. W Chinach pojawiły się podrobione wersje dysków, które mają przypominać model Samsung 980 PRO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeden z użytkowników chińskiego forum Baidu opublikował zdjęcia laptopa, w którym zamontowano podrobiony dysk Samsung 980 PRO. Nośnik na pierwszy rzut oka nośnik wygląda jak oryginał, ale to tylko pozory.

Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.
Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.© Baidu | Baidu
Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.
Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.© Licencjodawca | Baidu

Wszystko stało się jasne po odlepieniu naklejki. W rzeczywistości jest to całkowicie inny model z chińskim kontrolerem Maxio i układami pamięci YMTC NAND.

Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.
Podrobiony dysk SSD Samsung 980 PRO.© Licencjodawca

Co ciekawe, handlarze zmodyfikowali oprogramowanie dysku, aby był on identyfikowany jako Samsung 980 PRO. Chińska podróbka oferuje jednak wyraźnie gorsze osiągi. Zamiast deklarowanych 7000 MB/s przy odczycie i 5100 MB/s przy zapisie, nośnik osiąga zaledwie 4800 MB/s i 4400 MB/s.

Na ten moment informacje o podrobionych dyskach Samsung 980 PRO pojawiły się tylko w Chinach. Nie wiadomo, czy podobne modele pojawią się u nas. Najszybszym sposobem na wykrycie podróbki wydaje się przeprowadzenie testu wydajności np. w benchmarku CrystalDiskMark.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)