Podsumowujemy gorące tematy tego tygodnia

Podsumowujemy gorące tematy tego tygodnia

Wojciech Kowasz
20.08.2011 20:56, aktualizacja: 21.08.2011 10:09

Mijający tydzień to przede wszystkim premiera przeglądarki Firefox 6, przejęcie oddziału smartfonów Motoroli przez Google i koniec webOSa. Oprócz tego były ważne rocznice, ciekawe wydania i pozwy o patenty. Zapraszamy do przeglądu najciekawszych wydarzeń.

Początek tygodnia należał do Firefoksa, którego stabilna wersja została opublikowana jeszcze w weekend, a oficjalna premiera odbyła się we wtorek. W międzyczasie atmosferę podgrzał szef produktowy Firefoksa w Mozilli swoją dość odważną i szeroko komentowaną propozycją pozbycia się numerów wersji w przeglądarce. Adobe również miało swoje wydanie, tym razem jednak chodziło o całkowicie nowy produkt i to póki co w fazie beta — Muse, narzędzie do szybkiego i łatwego tworzenia aplikacji webowych.

Hitem tygodnia niewątpliwie było przejęcie przez Google firmy Motorola Mobility, działu Motoroli odpowiedzialnego za rozwój smartfonów. Internetowy potentat przeznaczył na ten cel 12,5 mld dolarów, ale w zamian w jego ręce dostało się ponad 17 tysięcy patentów (i 7 tysięcy kolejnych czekających na przyznanie). Przejęcie było niespodziewane, ale sporym zaskoczeniem były też doniesienia jakoby Apple sfałszowało dowody w sprawie przeciwko Samsungowi w Europie. Firma z Cupertino miała rzekomo dokonać manipulacji przy zdjęciach tabletu Galaxy Tab tak, aby był niemal identyczny z iPadem. Okazało się, że zmieniono wymiary i aspekt zdjęć, przeniesiono także logo producenta w inne miejsce. Czy rzeczywiście Apple dopuściło się tak dziecinnej przeróbki, czy to błąd Samsunga, który sam chciał by jego zdjęcia promocyjne maksymalnie przypominały iPada?

W międzyczasie okazało się, że Galaxy Tab jednak będzie mógł być sprzedawany w Europie, ale za to sprzedaż iPadów w USA chce zablokować HTC. Inne ważniejsze tematy mijającego tygodnia to premiera Thunderbirda 6 oraz rocznice: 18 urodziny Debiana i 20 urodziny polskiego Internetu. Posiadaczy najnowszych smartfonów Nokii zainteresuje z kolei wydanie Symbiana Anna. Z końcem tygodnia Internetem wstrząsnęła informacja o porzuceniu działu PC przez HP i uśmierceniu systemu webOS oraz tabletów i smartfonów HP. Firma wraz z przejęciem Anatomy będzie chciała wejść na rynek zarządzania informacją i stamtąd czerpać zyski większe niż z pecetów.

Na koniec zapraszamy do lektury felietonu Schizofrenia Google autorstwa naszego redakcyjnego kolegi, Ryana, który — jak sam o sobie mówi — jest patentowym trolem (nie mylić z trolem patentowym). Polecamy! :-)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)