Pojazdy autonomiczne w USA dostarczają zakupy pod dom

Pojazdy autonomiczne w USA dostarczają zakupy pod dom

22.08.2018 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie mają coraz mniej czasu i coraz chętniej wykorzystują różnego rodzaju udogodnienia np. związane z dostarczaniem jedzenia lub zakupów do domu. Niektórzy są też po prostu zbyt leniwi, żeby zejść z kanapy i samodzielnie zrobić zakupy. Być może już niedługo, zakupy lub jedzenie dostarczy nam pod drzwi robot.

Obraz

No dobrze, nie robot, a konkretniej autonomiczny pojazd dostawczy, który będzie pełnił rolę łącznika pomiędzy dostawcą (restauracją, hurtownią, sklepem itp.) a odbiorcą. Kilka dni temu pierwsze testy takiego rozwiązania rozpoczęły dwie firmy – Kroger oraz Nuro. Pierwsza z nich jest gigantem na rynku handlu detalicznego, druga zaś start-up’em zajmującym się produkcją autonomicznych pojazdów dostawczych.

Autonomiczne pojazdy dostawcze Nuro posiadają rzecz jasna napęd elektryczny, który po naładowaniu akumulatorów jest w stanie zapewnić zasięg około 90-100 kilometrów. Nie jest to długi dystans, ale przy ładowności maksymalnej na poziomie nawet 320 kilogramów, mniejszy zasięg jest w pełni uzasadniony. Konstrukcja pojazdu jest prosta, dzięki czemu jego obsługa przy załadunku i rozładunku ogranicza się do kilku kroków.

Na chwilę obecną sieć Kroger obsługuje ponad 2800 sklepów w 35 stanach USA, ale jeśli program pilotażowy się powiedzie, być może podobne usługi autonomicznej dostawy trafią na inne rynki. Od kilku dni pierwsze dostawy są realizowane na terenie Scottsdale w Arizonie. Klienci mogą wybrać konkretną porę dostawy, dzień oraz oczywiście adres. Usługa kosztuje niecałe sześć dolarów.

Oczywiście celem firm jest zwiększenie sprzedaży pod marketingową przykrywką poprawy komfortu zapracowanych ludzi. Jest to również kolejny krok w kierunku rozwoju pojazdów autonomicznych, na razie na niewielką skalę, ale od czegoś trzeba zacząć. Być może już wkrótce podobna usługa trafi na inne rynki, w tym europejski, i zostanie rozszerzona o dostawę np. materiałów budowlanych etc. Jeśli problemy związane z autonomią samochodów zostaną rozwiązane, rozwój tego rynku wreszcie przyspieszy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)