Polacy wciąż wolą gotówkę od płatności online i mobilnych

Polacy wciąż wolą gotówkę od płatności online i mobilnych

Polacy wciąż wolą gotówkę od płatności online i mobilnych
11.08.2014 11:29, aktualizacja: 11.08.2014 12:56

Polacy nadal wolą płacić gotówką, większość z nas unika płatności online i mobilnych. Co czwarta osoba w Polsce nie ma konta w banku, a 50% rachunków za internet opłacamy w okienku. Wielu posiadaczy kart płatniczych używa ich tylko do wypłaty gotówki z bankomatu.

Mimo iż nowe sposoby płatności dostępne są już od dłuższego czasu, to nadal większość z mieszkańców Polski nie jest do nich przekonana i wybiera tradycyjną płatność gotówką, ta forma płatności stanowi aż 82% wszystkich transakcji. Sytuacja wygląda podobnie również w przypadku opłat za prąd i gaz, a także internet.

Obraz

Jak twierdzi Wojciech Jóźwiak, prezes zarządu Monetii, dużo osób jest przekonana, że płacąc gotówką mają znacznie lepszą kontrolą nad swoimi wydatkami. Korzystając z karty nie są w stanie dostrzec braku gotówki w portfelu. Mimo iż nowa technologia towarzyszy nam na każdym kroku, to nadal nie jesteśmy przekonani do korzystania z niej w przypadku pieniędzy. Analizy przeprowadzone przez firmę Monetia pokazują, że dla osób opłacających rachunki domowe za pomocą gotówki, głównie ważna jest cena i pewność. Nadal nie są oni przekonani do płatności internetowych, a rachunek uważają za opłacony, dopiero po otrzymaniu potwierdzenia ze stemplem.

Do nowych form płatności przekonani są głównie ludzie młodzi oraz mieszkańcy większych miast. Znacznie szybciej sięgają po płatności zbliżeniowe oraz mobilne. Natomiast w mniejszych miejscowościach karty przydają się głównie do wybierania pieniędzy z bankomatu. Jednak Wojciech Jóźwiak słusznie zauważa, że w dużych miastach punkty akceptujące karty płatnicze są o wiele powszechniejsze, co znacząco wpływa na ostateczne wyniki.

Warto zwrócić uwagę, że pod względem płatności nie wyróżniamy się na tle innych państw. Z przeprowadzonych półtora roku temu przez Komisję Europejską badań, wynikało, że w 16 krajach należących do Unii Europejskiej, 50% osób stwierdziło, że nie potrzebuje konta w banku. Natomiast w Polsce co czwarta osoba nie posiada konta bankowego.

W najbliższych latach będziemy odchodzić od tradycyjnej formy płatności gotówką, ale ten proces będzie powolny i nie powinniśmy spodziewać się jakieś rewolucji. Prognozy z lat 90 w kwestii płatności elektronicznej nie spełniły się, z obecnymi prognozami mówiącymi, że niedługo znaczna większość przerzuci się na płatności elektroniczne, będzie podobnie. Według Wojciecha Jóźwiaka czeka nas powolna ewolucja, która raczej zajmie wiele lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)