Polak stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Myślał, że inwestuje w kryptowaluty

Polak stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Myślał, że inwestuje w kryptowaluty

fot. Pexels
fot. Pexels
31.12.2020 09:10

Ogromny wzrost wartości Bitcoina w ostatnim czasie, przyciągnął na rynek wirtualnych walut kolejnych zainteresowanych. Inwestycje w kryptowaluty zawsze wiążą się z ryzykiem, jednak tym razem 71-letni mieszkaniec Suwałk stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych po zainstalowaniu złośliwej aplikacji.

Jak podaje PAP, mężczyzna zainstalował na swoim komputerze aplikację, poprzez którą przestępcy pozyskali jego dane i wykorzystali je do zaciągnięcia kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Link do aplikacji otrzymał w mailu, po tym, jak zarejestrował się na stronie internetowej. Osoba podająca się za brokera zadzwoniła do mężczyzny i wyjaśniła, jak rzekomo działa aplikacja oraz przekazała instrukcje, jak dokonywać transakcji na kryptowalutach.

Okazało się, że pobrany program udostępnił cyberprzestępcom pełen dostęp do komputera i konta potencjalnego inwestora. Zaledwie po kilku godzinach mężczyzna otrzymał SMS od swojego banku, w którym potwierdzona została pozytywna decyzja kredytowa, a pieniądze zostały przelane na wskazane we wniosku konto.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158004067720686]

Policja nie podaje szczegółów, ale mówi o kilkudziesięciu tysiącach zł i ostrzega przed oszustwami "na zdalny pulpit". "Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku", tłumaczy podlaska policja.

Policjanci dodała w oświadczeniu dla PAP, że najczęściej tego typu oszustwa mają miejsce, gdy chodzi o możliwość szybkiego pomnożenia oszczędności. Kiedy zainteresowany ma problem techniczny, zgłasza się do niego rzekomy konsultant, który na oczach ofiary uzyskuje dostęp do jej konta lub zaciąga ekspresowe pożyczki.

PAP dodaje, że ofiarami takich oszustw są często nie seniorzy, a młode osoby, na co dzień korzystające z płatności internetowych. Jak wynika z danych komendy miejskiej policji w Suwałkach, tylko w ostatnich tygodniach odnotowana tam kilkanaście tego typu zdarzeń, gdzie pokrzywdzeni stracili od tysiąca zł, do nawet kilkuset tysięcy zł.

źródło: PAP

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)