Policja ostrzega przed oszustami. Polacy narażeni na falę fałszywych e-maili

Policja ostrzega przed oszustami. Polacy narażeni na falę fałszywych e‑maili

Polska Policja ostrzega przed oszustami, fot. Getty Images
Polska Policja ostrzega przed oszustami, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
09.07.2020 12:38

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zwraca uwagę na kolejną falę fałszywych wiadomości e-mail, które trafiają ostatnio do Polaków. W skrzynkach pojawiają się wiadomości, które zachęcają do "zaktualizowania konta pocztowego". To oszustwo, a kliknięcie w załączone linki może prowadzić do zainfekowania komputera, a ostatecznie nawet do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Treść wiadomości, która rozsyłana jest do Polaków sugeruje konieczność aktualizacji swojego konta e-mail, co ma zapobiec jego zamknięciu i umożliwić dalsze korzystanie. Atakujący dają na to ofierze 24 godziny, by dodatkowo wymusić szybka reakcję. Jeśli odbiorca kliknie w załączony link, trafi na spreparowaną stronę, gdzie zobaczy formularz wzywający do wypełnienia swoich danych. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić od ofiary szereg informacji, w tym dane logowania do bankowości elektronicznej.

Fragment fałszywej wiadomości, źródło: Polska Policja.
Fragment fałszywej wiadomości, źródło: Polska Policja.

Jeśli ofiara nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustami, na tym etapie atakujący mają już zapewne dostęp do jej konta bankowego i będą podejmować próbę przelania środków na swoje konta. Policja ostrzega także, że możliwe jest przy tym pobranie na komputer złośliwego oprogramowania. Może ono wykradać z komputera dane, pozwolić atakującym przejąć nad nim kontrolę lub zaszyfrować pliki. Oszustom daje to możliwość żądania okupu za podanie klucza deszyfrującego – w tym przypadku chodzi o klasyczny ransomware.

Jak zawsze w takich sytuacjach przypomniamy, by wielokrotnie sprawdzać autentyczność otrzymywanych wiadomości przed kliknięciem w jakiekolwiek łącza. W tym przypadku podejrzenia może wzbudzić choćby wątpliwej jakości formatowanie i błędy językowe w treści. Policja dodaje, że w przypadku zablokowania komputera i ataku z wykorzystaniem ransomware, warto skontaktować się z najbliższą jednostką. Alternatywą jest szukanie pomocy na stronie projektu nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest także Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)