Polityczne czystki w App Store. Znikają gry prezentujące symbole Konfederacji

Polityczne czystki w App Store. Znikają gry prezentujące symbole Konfederacji

26.06.2015 14:21, aktual.: 26.06.2015 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wieczorem 17 czerwca, 21-letni Dylann Roof wkroczył do kościoła Emanuel w Charleston w południowej Karolinie, gdzie pozbawił życia dziewięć czarnoskórych osób. Ten akt przemocy powiązano ze zbrodnią na tle rasowym. Odnaleziono bowiem zdjęcie, na którym widnieje Roof trzymający strzelbę oraz flagę Marynarki Wojennej Stanów Skonfederowanych. Zdarzenia w Charleston wstrząsnęły opinią publiczną w USA wpływając także na branżę IT.

Po dokonaniu zbrodni, obecność flagi konfederatów w amerykańskiej przestrzeni publicznej stała się tematem tabu. Czerwona chorągiew z niebieskim krzyżem świętego Andrzeja, na którym zostały umieszczone gwiazdy odpowiadające stanom wchodzącym w skład Konfederacji, zostaje masowo wycofywana ze sklepów. Znika także sprzed domostw, których mieszkańcy nie mieli dotychczas nic przeciwko utożsamianiu się z wartościami Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Następne w kolejce okazują się gry dostępne w App Store, w których flaga jest prezentowana. Dotyczy to dziewięciu produkcji osadzonych w czasach amerykańskiej wojny domowej, w tym między innymi Civil War: 1863, AAA American Civil War Cannon Shooter czy Ultimate General: Gettysburg. Trudno wskazać w nich przejawy promowania rasizmu czy nawoływania do przemocy – obecność flag w tych grach ma na celu (czy raczej miała) odtworzenie realiów historycznych wojny secesyjnej.

Podobnego zdania są gracze. W komentarzach do decyzji firmy pojawiają się liczne zarzuty o sztucznej i przesadzonej poprawności politycznej. Gracze zwracają też uwagę na konieczność wspomnianego zachowania charakteru realiów. Obejmuje to symbolikę stronnictw, bez której produkcje osadzone w czasach amerykańskiej wojny domowej są co najmniej niekompletne. Apple jest jednak innego zdania:

Usunęliśmy aplikacje z App Store, które używały flagi Konfederacji w sposób obraźliwy, będący pogwałceniem naszych dyrektyw. Nie usuwamy programów, które prezentują flagę Konfederacji w celach edukacyjnych i historycznych.

Sami autorzy gier zaprzeczają tezom, według których obecność flagi Marynarki Wojennej Stanów Skonfederowanych była podyktowana innymi przesłankami, niż wartość edukacyjna. Jednocześnie zdecydowanie odpierają zarzuty Apple'a. Wspomniane przez firmę dyrektywy, których wypełnienie jest konieczne do udostępnienia aplikacji w App Store, okazują się zatem płynne. O tym czy dana gra jest określona jako obraźliwa i niezgodna z linią Apple'a mogą z dnia na dzień zdecydować wydarzenia, którymi aktualnie żyje Ameryka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)