Polscy hakerzy najlepsi na świecie. I to drugi rok z rzędu

Polscy hakerzy najlepsi na świecie. I to drugi rok z rzędu14.01.2020 15:20
Dragon Sector zajmuje pierwsze miejsce w rankingu CTFtime
Dragon Sector zajmuje pierwsze miejsce w rankingu CTFtime

Dragon Sector drugi raz z rzędu liderem, a p4 na czwartym miejscu rankingu w międzynarodowych zawodach dotyczących bezpieczeństwa komputerowego CTFtime. Polskie drużyny znowu udowodniają, skąd pochodzą najlepsi hakerzy świata.

W ciągu roku odbywa się około 200 konkursów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego tzw. CTF-ów, czyli Capture The Flag. Organizacją zajmują się niezależne uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. We wszystkich konkursach brało udział łącznie 25 tysięcy drużyn. [img=p4-1-DragonCTF]

Większość z konkursów została przeprowadzona przez internet. Jednak w przypadku tych najbardziej prestiżowych turniejów, zespoły spotykały się w Paryżu, Pekinie, Las Vegas, Genewie, na Tajwanie, a także w Warszawie i Krakowie.

Polska drużyna znowu wygrywa w rankingu CTFtime

CTF z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych, a także organizatorów oraz sponsorów. Duże firmy informatyczne chętnie wykładają na nie pieniądze. Wśród przykładów należy wymienić Google CTF (Londyn, pula nagród 33 tys. USD), 0CTF/TCTF organizowany przez firmę Tencent (Szanghaj, pula nagród 38 tys. USD), WCTF organizowany przez Qihoo 360 (Pekin, pula nagród 100 tys. USD) oraz Real World CTF (Chaitin Tech, Zhengzhou, pula nagród 100 tys. USD). [img=RealWorldCTF-2]

W rankingu CTFtime liczą się jednak tylko te największe i najważniejsze konkursy. Wynik w każdym z nich ma znaczenie. W ostatecznym zestawieniu za 2019 rok, grupa Dragon Sector pozostaje liderem rankingu, a p4 spada z ubiegłorocznego trzeciego miejsca na czwarte. Drugie miejsce zdobył zespół Balsn z Network Security Lab Uniwersytetu Tajwańskiego. Natomiast na 3 miejscu znalazł się amerykański zespół PPP, wielokrotny zwycięzca rankingu, związany z amerykańskim Carnegie Mellon University.

Polacy pozostawili w tyle wiele renomowanych ekip pochodzących m.in. z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajwanu, Izraela, Chin czy Korei Południowej. W pierwszej 50-ce rankingu CTFtime znalazł się także inny polski zespół - justCatTheFish, który zajął 25. miejsce.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (59)