Polska bez Huawei. Trump nie przyjechał, ale umowa z USA została podpisana

Polska bez Huawei. Trump nie przyjechał, ale umowa z USA została podpisana

(Krystian Maj / KPRM)
(Krystian Maj / KPRM)
02.09.2019 18:40

Polska infrastruktura 5G powstanie bez kupowania sprzętu od firmy Huawei. Podpisana została strategiczna umowa między Polską i USA w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G.

USA blokuje działania Huawei w Europie

Umowa miała zostać podpisana podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce, ale prezydent USA musiał ją odwołać. W jego imieniu deklarację podpisał wiceprezydent USA Mike Pence. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Kto więc dostarczy sprzęt dla polskiej infrastruktury 5G? Niektórzy informują, że premier Morawiecki prowadzi rozmowy z Ericssonem. Firma ze Szwecji nie powinna stanowić zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa USA.

Chodzi o budowę sieci 5G

Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia. Rządy Polski i USA zadeklarowały, że w imię bezpieczeństwa ograniczą stosowanie sprzętu sieciowego Huawei do minimum.

USA dąży do tego, by taka zasada panowała w całej Europie. Dla dyplomatów idealne by było, gdyby w europejskiej infrastrukturze telekomunikacyjnej w ogóle nie było urządzeń Huawei, ale to prawdopodobnie niemożliwe. Niemniej jednak starają się, by Europa zadbała o bezpieczeństwo. Rząd USA wciąż obawia się szpiegowania na rzecz Chin, o co wielokrotnie oskarżał firmę Huawei.

Treść dokumentu znajdziesz na stronie kancelarii premiera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (219)