Polska największym spamerem Europy

21.04.2010 15:52, aktual.: 21.04.2010 23:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świetle najnowszej, piętnastej edycji przygotowanego przez firmę Symantec „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” („Internet Security Threat Report”, ISTR) Polska jest największym spamerem w Europie.

Według wspomnianego raportu, nasz kraj w ubiegłym roku był odpowiedzialny za wysyłkę 10% niechcianych wiadomości w skali regionu EMEA, co przekłada się na 4 procent w skali całego świata. Polska awansowała w tym niechlubnym zestawieniu z 5 miejsca w 2008 roku, wyprzedzając takie kraje jak Turcja (2 miejsce i 9 procent rozsyłanego spamu), Rosja (3 miejsce, 9 procent), Rumunia (4 miejsce, 6 procent), czy Niemcy (5 miejsce, 5 procent). W 2009 roku spam stanowił 88 procent wszystkich wiadomości e-mail odnotowanych przez firmę Symantec.

Najwyższą pozycję Polski w tym zestawieniu w raporcie ISTR, można tłumaczyć dużą ilością komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu „bot” (12 procent w regionie EMEA i 6 procent w skali świata). Spośród 107 miliardów niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie na całym świecie średnio 85 procent jest efektem działalności sieci typu bot.

„Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” wskazuje na wiele słabych punktów w poziomie zabezpieczeń polskiego Internetu. Poza miejscem "lidera" w klasyfikacji ilości wysyłanego spamu w Europie, Polska znalazła się również na czele pozostałych rankingów dotyczących regionu EMEA: 2 miejsce (11 proc.) wśród krajów, które przechowują największą ilość stron wykorzystywanych do ataków typu „phishing”, 4 miejsce (12 proc.) wśród krajów o największej ilości komputerów-zombie, 4 miejsce (7 proc.) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności, 9 miejsce (4 proc.) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość ataków wymierzanych za pośrednictwem sieci WWW.

Niestety od lat, również w klasyfikacji ogólnoświatowej Polska utrzymuje się w pierwszej dziesiątce...

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)