Polskie piekiełko z filmem o Geralcie. Nie będzie filmowego „Wiedźmina”?

Polskie piekiełko z filmem o Geralcie. Nie będzie filmowego „Wiedźmina”?

Polskie piekiełko z filmem o Geralcie. Nie będzie filmowego „Wiedźmina”?
09.07.2015 21:27, aktualizacja: 10.07.2015 09:55

Gdy w 2001 roku światło dzienne ujrzał film Marka Brodzickiego zatytułowany„Wiedźmin”, bardzo delikatnym ujęciem sprawy byłoby stwierdzenie, że fani twórczościAndrzeja Sapkowskiego poczuli się rozczarowani. Wraz z nawiązaniem współpracy CDProjekt RED z Tomaszem Bagińskim pojawiły się pogłoski o reżyserowanym przez niegofilmie. Filmie, którego sukces może być trudniejszy, niż by się wydawało.Nadzieje na zmycie hańby z Geralta pojawiły się już w 2007 roku, podczas premieryświetnie przyjętej gry, którą upiększyły filmy Tomasza Bagińskiego. Nic dziwnego, żepogłoski o stworzeniu nowej ekranizacji przygód Wiedźmina pojawiły się także wkontekście premiery ostatniej części trylogii. Sprawa może jednak okazać się znaczniebardziej skomplikowana. Jak często bywa w podobnych okolicznościach, chodzi o prawaautorskie.

Obraz

Właścicielem praw do rozpoznawalnej na całym świecie marki „The Witcher” jest CDProjekt. Jednocześnie nie ma on praw do nakręcenia samego filmu. Ich właścicielem jestwarszawka spółka Platige Image, której pracownikiem jest Tomasz Bagiński. To właśniew tym studiu powstała nominowana do Oscara „Katedra” czy kultowa „Sztuka spadania”.

Dochodzi zatem do impasu. Prawa do marki, która mogłaby zapewnić ogromnąpopularność, może nawet spektakularny sukces kinowy, należy do firmy, która nieposiada prawa do nakręcenia filmu. Oczywiście możliwe jest wyreżyserowania przezBagińskiego filmu pod innym tytułem, ale trudno potraktować taki stan rzeczy inaczej jakozmarnowanie ogromnego potencjału.

Jak twierdzą przedstawiciele studia CD Projekt RED ich priorytety w pozyskiwaniukorzyści dzięki prawom do marki „The Witcher” skupiają się na całkowicie innym profiludziałalności. Można z tego wywnioskować, że jakakolwiek forma nawiązania współpracy zPlatige Image nie jest na razie brana pod uwagę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)