Ponad 100 ataków na banki i miliony dolarów straty. Zatrzymano twórcę narzędzia hakerskiego

Ponad 100 ataków na banki i miliony dolarów straty. Zatrzymano twórcę narzędzia hakerskiego

fot. GettyImages
fot. GettyImages
31.03.2021 07:33, aktualizacja: 31.03.2021 07:45

Jak podaje ukraińska prokuratura, doszło do zatrzymania osoby podejrzanej o opracowanie, wykorzystanie, dystrybucję i handel narzędziem hakerskim przeznaczonym do przeprowadzania cyberataków na banki na całym świecie.

Do zatrzymania mieszkańca Tarnopola doszło dzięki współpracy służb z Ukrainy, USA oraz Australii. Podali oni, że mężczyzna opracował "pakiet phishingowy i specjalny panel administracyjny do niego", dzięki którym możliwe były ataki na banki oraz ich klientów. Oprogramowanie pozwalało kontrolować konta bankowe osób, które padły ofiarami phishingu.

"Z analizy przeprowadzonej przez zagraniczne organy ścigania wynika, że ponad 50 proc. wszystkich ataków phishingowych w Australii w 2019 roku zostało przeprowadzonych z wykorzystaniem narzędzia hakerskiego stworzonego przez podejrzanego", podała ukraińska prokuratura.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158222357865686]

Zgodnie z jej ustaleniami, ataków z wykorzystaniem opisywanego oprogramowania dokonano również na terenie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Meksyku, Holandii, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Francji, Chile i Szwajcarii. Szacuje się, że szkody spowodowane w ten sposób sięgają dziesiątek milionów dolarów.

Policja nie ujawniła tożsamości mieszkańca Tarnopola, ale wiadomo, że podejrzanemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz konfiskata sprzętu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)