Porażka PR-owa jakich mało. Poznajcie sprawę miniPC HX90 od Minisforum

Porażka PR‑owa jakich mało. Poznajcie sprawę miniPC HX90 od Minisforum

Minisforum HX90
Minisforum HX90
Źródło zdjęć: © Gamers Nexus | Gamers Nexus
Przemysław Juraszek
14.09.2021 15:56

Rzadko zdarza się, aby produkt zaliczył tak fatalny falstart jak miniaturowy PC HX90 od Minisforum.

Miniaturowe PC Intela z serii NUC mają swoich fanów, ale wiele osób pragnęło czegoś podobnego opartego na procesorach od AMD. Odpowiedź zdecydowała się zaprezentować firma Minisforum, która w swoim kadłubku HX90 zastosowała mobilny układ Cezanne-H, a dokładniej Ryzena 9 5900HX. Poza procesorem jest miejsce na ma dwa moduły pamięci RAM DDR4 oraz jeden dysk SSD w formacie M.2.

Wszystko to miało zostać w teorii doprawione pastą termoprzewodzącą na bazie ciekłego metalu poprawiającą przewodnictwo cieplne oraz łatwo otwierana obudowa miała zostać wykonana z plastiku wzmocnionego włóknem węglowym.

Wszystko wyglądało bardzo dobrze, ale sample testowe, które trafiły do bardzo wymagających recenzentów w postaci Gamers Nexus oraz der8auer miały niewiele wspólnego z rzeczywistością...

Sample w przypadku obydwu recenzentów nie wykorzystywały ciekłego metalu na procesorze, a w przypadku sztuki wysłanej do Gamers Nexus resztki ciekłego metalu znajdowały się na wszystkim innym, na czym nie powinny. Warto zaznaczyć, że ciekły metal jest bardzo wydajny, ale niestety przewodzi też prąd i ma tendencje do wyciekania. Wystarczy jedna kropla w niewłaściwym miejscu, aby dokonać zwarcia i zabić komponent.

Ciekłego metalu nie wolno też stosować z aluminiowymi podstawkami układu chłodzenia, ponieważ ze względu na będący w składzie Gal ten po prostu zje aluminiowe elementy. Przy nakładaniu jest wymagana duża precyzja i ostrożność. Dobrym rozwiązaniem jest też zaklejenie taśmą kaptonową wszystkich elementów tuż obok rdzenia procesora, czy karty graficznej.

Do Gamers Nexus trafiła też druga sztuka, która podobnie jak pierwsza nie miała reklamowanego ciekłego metalu na procesorze. Podobny los spotkał też obudowę, w której zastosowano śrubki utrudniające dostęp do sprzętu, a sam plastik wzmocniony włóknem węglowym wygląda na imitację.

Minisforum HX90
Minisforum HX90© der8auer | der8auer

Taka wpadka u bardzo dużych recenzentów, podczas gdy pierwsze zamówienia są dopiero wysłane do klientów stanowi ogromny pożar dla działu PR firmy Minisforum. Nie jest to pierwszy, ani ostatni przypadek w historii, ale niech stanowi przestrogę dla innych producentów. Firma oferuje wysyłkę do Polski, ale raczej radzę poszukać innego producenta... Dla przypomnienia ostatnio podobny, albo nawet gorszy problem miał Gigabyte.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)