Poszukujemy starych komputerów na HotZlot (i nie tylko)

Poszukujemy starych komputerów na HotZlot (i nie tylko)

17.06.2012 20:20, aktualizacja: 18.06.2012 01:12

Dawno, dawno temu, w zamierzchłych latach 80. XX w., kiedy to nie było jeszcze Internetu (a przynajmniej nie w takim kształcie jak rozumiemy Internet obecnie), rozpoczęła się na całym świecie prawdziwa rewolucja technologiczna zwana wówczas modnie komputeryzacją...

Komputery zaczęły powszechnie trafiać do biur i domów. Nawet w Polsce, pomimo panującego wówczas ustroju, powoli zaczęły pojawiać się takie cuda techniki jak ZX Spectrum, Atari 65XE, czy Commodore 64. Początkowo sprowadzane z zagranicy, później także kupowane w sklepach Peweksu, Baltony i Składnicach Harcerskich. Kto żył w tych zwariowanych czasach i był jednym ze szczęśliwców mających dostęp do komputera, pamięta te godziny spędzone przy wgrywaniu gier z magnetofonu, regulowaniu głowicy, ślęczenie po nocach z nosem w zielonym ekranie monitora, grając na joysticku w Galaxiana, River Raid, czy Barbariana.

Większość z ekipy dobrychprogramów właśnie wtedy rozpoczęła swoją przygodę z komputerami. Zaczynaliśmy od ZX Spectrum, Amstrada CPC6128, Commodore C64, a także takich wynalazków jak Elwro 800 Junior. Później były Amigi 500, a w końcu pecety z oszałamiającymi procesorami rzędu 12 MHz i 1 MB pamięci RAM. Po tamtych czasach pozostała w nas olbrzymia nostalgia. Chcielibyśmy coś zatrzymać z tego okresu, a także pokazać młodszym czytelnikom jakie były początki komputerów osobistych.

Od dawna chodził nam po głowach pomysł wystawy, którą mamy nadzieję zorganizować podczas tegorocznego HotZlotu 2012, a docelowo przeobrazić w coś bardziej stałego i ogólnodostępnego (choć to drugie to na razie bardziej sfera marzeń niż skrystalizowanych planów). Taką wystawę udało się nam przygotować podczas pierwszego zlotu czytelników w 2007 roku w Szlarskiej Porębie. Niestety większość eksponatów była wypożyczona, co sprawiało później szereg problemów (jeden komputer wyzionął ducha, inny został uszkodzony podczas transportu). Od tego czasu sprzęt zbieramy więc już sami. Część została zakupiona na aukcjach, część dostaliśmy w darze od naszych czytelników. Niestety w dalszym ciągu wielu komputerów nam brakuje, wiele jest w niezadowalającym stanie, a do niektórych eksponatów nie mamy osprzętu albo oprogramowania. Tymczasem nasz budżet na takie zabawy jest bardzo ograniczony...

W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do Was. Poszperajcie w szafach, na strychach i w piwnicach, popytajcie rodzinę, znajomych. Może gdzieś zalega jakiś „złom”, o którym dawno już ktoś zapomniał, a byłby ciekawym uzupełnieniem takiej wystawy. Szukamy przede wszystkim takich rodzynków jak np. Atari 400, Commodore PET/VIC-20, Apple II+/IIe, Amstrad PCW 8256/8512, Sinclair QL, Amiga 1000, oryginalny IBM PC, polskie Meritum, Apple Newton, NeXT itp. Naturalnie nie pogardzimy także bardziej popularnymi 8-bitowcami (np. ZX-81, ZX Spectrum, Atari 800XL/65XE, Commodore C16/C64/C128, Amstrad/Schneider CPC464/C6128) i 16-bitowcami (Amiga 500/2000, Atari 520ST/1040ST) — może będą w lepszym stanie niż egzemplarze, które posiadamy, albo posłużą jako „dawcy narządów”. Brakuje nam także monitorów (zarówno monochromatycznych Neptunów, jak i kolorowych do Commodore czy Atari), małych telewizorów (14-17") i magnetofonów z okresu (Grundig, Kasprzak).

Dla 2 osób, które przekażą najciekawszy sprzęt będziemy mieli wejściówki na tegoroczny HotZlot, pozostałym odwdzięczymy się koszulkami dobrychprogramów, oprogramowaniem i całą furą gadżetów :) Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)