Poważna wada w zabezpieczeniu Androida

Poważna wada w zabezpieczeniu Androida

11.01.2010 11:34, aktualizacja: 11.01.2010 12:11

Zła wiadomość dla użytkowników smartphone’ów z zainstalowanym systemem Android. Na skutek błędu w oprogramowaniu praktycznie każdy może odblokować telefon. Google powinien jak najszybciej naprawić wadę, alarmują specjaliści.

Zabezpieczony hasłem ekran logowania w Androidzie nie stanowi żadnej przeszkody dla osoby chcącej nielegalnie korzystać z telefonu. Obejście hasła jest bajecznie proste. Wystarczy poczekać aż ktoś zadzwoni, następnie kliknąć przycisk „Wstecz”, który pojawi się razem z ekranem logowania. W ten sposób bez wpisywania hasła można uzyskać dostęp do danych znajdujących się w telefonie: e-maili, książki adresowej, historii odwiedzanych stron internetowych itp. Oczywiście, opisany sposób wymaga odrobiny cierpliwości, jednak dla złodzieja zapewne nie będzie to wielki wysiłek.

Wada w oprogramowaniu Androida pojawiła się w wersji 2.01. Jak dotąd problem z ekranem logowania dostrzeżono w telefonach Motorola Droid (w Europie znanych jako Motorola Milestone). Według serwisu TechCrunch rzecznik Google’a już poinformował media, że niebezpieczny błąd w systemie zostanie wkrótce usunięty. Jesteśmy świadomi problemu i pracujemy nad dostarczeniem poprawki dla Motoroli Droid - powiedział przedstawiciel firmy.

Bardzo podobny błąd umożliwiający obejście ekranu logowania pojawił się w 2008 roku w oprogramowaniu Apple’a. Dotyczył on iPhone’ów i iPodów touch. Dzięki informacjom mediów Apple bardzo szybko wprowadził aktualizację, która eliminowała wadę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)