Powstaje cyfrowe archiwum historii wydarzeń z 1989 roku

09.07.2013 15:58, aktual.: 10.07.2013 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Historia Europy Środkowo-Wschodniej w latach osiemdziesiątych XX wieku była wyjątkowo burzliwa i ciekawi wiele osób z całego świata. Aby przybliżyć te czasy i ten region szerszemu gronu odbiorców europejska biblioteka, muzeum i archiwum cyfrowe Europeana rozpoczęła budowę zbiorów Europeana1989.eu. Znajdą się tam zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz skany dokumentów pochodzące z tamtego okresu, między innymi z Polski, głównie upamiętniające wydarzenia z 1989.

Wśród zebranych materiałów znalazły się więc takie pamiątki, jak skany kartek na mięso, dokumenty kupna Fiata 125p, bilet na koncert zespołu Marillion w Poznaniu (1987), zdjęcia metalowych końcówek do wpięcia do żył w pierwszym sztucznym sercu w Polsce Ludowej czy torebki, która uczestniczyła w pierwszych wolnych wyborach. Poza tym nie brak takich drobiazgów, jak plakaty, przypinki, naszywki, znaczki pocztowe, zdjęcia i instrukcje obsługi urządzeń, biuletyny informacyjne, bony towarowe, stemple i tak dalej. Na wirtualną wycieczkę warto wybrać się też poza nasz kraj, co pozwoli zobaczyć choćby sławny Mur Berliński

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Strona archiwum ma polską wersję językową, muzeum zachęca także do dzielenia się własnymi pamiątkami. Europeana zapowiada, że będą organizowane zbiórki, podczas których będzie można przekazać do archiwum przedmiot i opowiedzieć jego historię. Takie spotkania odbyły się w czerwcu w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie i o jednym z nich można przeczytać na blogu Europeany. Reprezentanci Europeany będą jeździć po naszym regionie do końca 2014 roku, ale na razie nie mają dalszego planu działania i kalendarz jest pusty. Poza tym nic (poza chwilowym błędem przy logowaniu) nie stoi na przeszkodzie, aby po zalogowaniu kontem Google dodać materiał w postaci cyfrowej do zbiorów z zacisza własnego domu.

Projekt jest blisko spokrewniony ze wspieranym między innymi przez Google History Pin — platformą przeznaczoną do umieszczania materiałów historycznych z możliwością geotagowania, zbierania w kolekcje i komentowania. Miłośnikom poznawania historii w ten sposób polecam także projekt Europeana1914-1918.eu i węgierskie archiwum Fortepan, o którym pisałam miesiąc temu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)