Powstaje kolejny "polski Facebook". Albicla rusza 20 stycznia

Powstaje kolejny "polski Facebook". Albicla rusza 20 stycznia

fot. Wojtek Laski/East News
fot. Wojtek Laski/East News
Arkadiusz Stando
18.01.2021 11:00

Albicla.com powstaje w ramach sprzeciwu cenzury stosowanej przez Facebooka, Twittera czy YouTube - twierdzi założyciel, Tomasz Sakiewicz. To już drugie polskie media społecznościowe, tuż po serwisie WolniSlowianie.pl. Albicla to skrót łacińskiego wyrażenia "aquila alba" oznaczającego "orzeł biały".

Serwis Albicla.com uruchamiają kluby "Gazety Polskiej". Rejestracja zostanie uruchomiona już w środę. Jak twierdzi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", serwis ma stać się alternatywą dla dominacji amerykańskich mediów społecznościowych. Twórca Albicla określił ich mianem "cybernetycznych zamordystów".

"Niebezpieczne zjawiska monopolizacji i cenzury narastały od kilku lat, ale teraz osiągnęły apogeum. Musimy, mamy obowiązek się temu przeciwstawić. Jedyną radą jest tworzenie własnych mediów elektronicznych" – mówi Tomasz Sakiewicz dla portalu Wirtualnemedia.pl. Póki co nie wiemy,  czego dokładnie spodziewać się po nowym serwisie społecznościowym.

2021 rok zaczyna się od sporych zmian pod względem prywatności czy wolności słowa. Zmiany w social media, decyzje o blokadzie Donalda Trumpa, czy nowa polityka prywatności WhatsAppa sprawiają, że ludzie zaczynają się buntować. Niedawno nawet bezpieczna wyszukiwarka DuckDuckGo zaczęłą notować rekordowe liczby.

Sakiewicz nie ukrywa, że uruchomienie serwisu Albicla to odpowiedź na cenzurę w mediach społecznościowych, szczególnie po ostatnich wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie zablokowanie Donalda Trumpa przyspieszyło proces uruchomienia portalu, gdyż jak sam jego twórca przyznaje, wymaga on jeszcze wiele pracy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (430)