Pozew przeciwko firmie Google w sprawie wyszukiwań

Pozew przeciwko firmie Google w sprawie wyszukiwań

27.10.2010 15:57, aktualizacja: 27.10.2010 17:34

Firma Google została pozwana o naruszanie prywatności internautów. Chodzi o udostępnianie zapytań z wyszukiwarki w adresach URL.

Jeśli w wyszukiwarce Google wpiszemy hasło dobre programy w Sieci, zapytanie pojawi się automatycznie w wygenerowanym linku. Klikając odnośnik do strony zawierającej wyniki wyszukiwania, przekazujemy jej automatycznie informacje o wpisanym zapytaniu. Na podstawie zebranych w ten sposób danych spora część właścicieli stron internetowych dowiaduje się między innymi jakie pytania najczęściej wywołują ich witryny. Może to przydać się na przykład podczas zdobywania informacji o potencjalnych klientach. Jak donosi serwis CNet, do sądu stanowego w Kalifornii trafił właśnie pozew zbiorowy przeciwko firmie Google, który dotyczy on ujawniania zapytań w generowanych przez wyszukiwarkę linkach.

Zdaniem oskarżających, Google udostępnia w ten sposób prywatne informacje internautów. Mogą być one gromadzone przez firmy trzecie, które dzięki temu uzyskują często dokładne dane na temat użytkowników. Podkreślono też, że powodem ujawniania zapytań przez Google’a są związki firmy z biznesem i reklamą w Sieci. Warto zaznaczyć, że podobne mechanizmy są stosowane są także przez innych graczy na rynku - Microsoft i Yahoo!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)