Polacy cenią pracę zdalną. Twierdzą, że są bardziej efektywni bez nadzoru

Polacy cenią pracę zdalną. Twierdzą, że są bardziej efektywni bez nadzoru26.04.2021 15:52
Polacy cenią pracę zdalną. Twierdzą, że są bardziej efektywni bez nadzoru
Źródło zdjęć: © Getty Images | Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto

Od ponad roku znaczna część polskich firm przestawiła się na pracę zdalną. Zdania wobec skuteczności takiej pracy są podzielone. Jednak najnowsze badanie ClickMeeting mówi o tym, że Polacy widzą w niej sporo korzyści i twierdzą, że pozytywnie wpływa na ich efektywność.

Praca zdalna, dzięki popularności narzędzi do wideokonferencji, takich jak Zoom czy Microsoft Teams, jest obecnie normą, do której łatwo przystosowały się setki firm w Polsce.

W skali dziesięciopunktowej, zapytani o to, w jakim stopniu lubią pracować zdalnie –badani przyznali średnio 7/10 punktów. Aż 48 procent z nich jest zdania, że przy braku bezpośredniego nadzoru pracuje się im efektywniej. Odwrotnie twierdzi jedynie 9 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, jeszcze więcej, bo 72 procent respondentów twierdzi, że w ten sposób zyskuje na czasie. Ma na to wpływ między innymi brak konieczności dojazdów.

Jednak sytuacja nie jest do końca czarno-biała, gdyż zatarcie granic między mieszkaniem a miejscem pracy spowodował, że czas pracy ponad połowy osób uległ wydłużeniu.

Badanie polskiej firmy ClickMeeting, dostawcy platformy webinarowej.
Źródło zdjęć: © ClickMeeting
Badanie polskiej firmy ClickMeeting, dostawcy platformy webinarowej.

Od negatywnej strony – najbardziej mogły ucierpieć wśród pracowników relacje międzyludzkie. 13 proc. badanych twierdzi, że pogorszyły się im stosunki z przełożonym, a 53 proc. respondentów uważa, że brakuje im bezpośrednich relacji w biurze w średnim lub dużym stopniu.

Jak Polacy widzą przyszłość pracy po pandemii? Otóż najwięcej osób upatruje najkorzystniejszego rozwiązania w modelu hybrydowym, czyli łączeniu pracy z domu i biuro. Takiego rozwiązania chciałoby aż 62 procent badanych. Jedynie 24 proc. wolałoby wykonywać swoje obowiązki wyłącznie zdalnie (to spadek o 5 proc. w porównaniu do poprzedniego badania Clickmeeting z września 2020 r.).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)