Pracownik Mozilli: Internet Explorer 9 nie jest nowoczesną przeglądarką

Pracownik Mozilli: Internet Explorer 9 nie jest nowoczesną przeglądarką

16.02.2011 12:11

Paul Rouget, pracownik Mozilli, zaatakował Internet Explorera 9. Na swoim blogu stwierdził, że produkt Microsoftu nie jest naprawdę nowoczesną przeglądarką.

Oczywiście Rouget nie ograniczył się do samego oskarżenia, na blogu pracownika Mozilli znajdziemy szczegółowe zarzuty pod adresem przeglądarki. Przede wszystkim możemy przeczytać, że IE 9 jest z pewnością lepszy od IE 8 i jest to krok w dobrą stronę. Mimo tego zdaniem Rougeta przeglądarce dużo jeszcze brakuje do poziomu Firefoksa. Pracownik Mozilli skupia się przede wszystkim na obsłudze HTML 5 i standardów webowych. Według testów caniuse.com IE 9 jest zgodny z webowymi standardami w 61%, podczas gdy Firefox w 87%. Gorzej od przeglądarki Mozilli IE 9 wypada także w testach na obsługę HTML5 (html5test.com). Tutaj program Microsoftu osiągnął 130 punktów, a Firefox 4 - 255 na 400 możliwych.

Rouget krytykuje również w swoim wpisie testy Microsoftu, w których IE 9 obsługuje HTML5 w 99%. Wcześniej podobne zarzuty spotkały przeglądarkę po wydaniu jej trzeciego prototypu. Testy, z których korzystał Microsoft są mocno stronnicze - twierdzi pracownik Mozilli. Odnoszą się one do badań, które prowadziła firma podczas tworzenia IE 9. Nic więc dziwnego, że przeglądarka firmy z Redmond wygrywa w testach, które zostały stworzone na jej potrzeby. Tego typu badania nie mają dawać zrównoważonych wyników, czytamy na blogu.

Na koniec Rouget przedstawia listę standardów i elementów nieobsługiwanych przez IE 9, a także listę rzeczy, które potrafi IE 9, a inni nie. Pierwsza zawiera 17 pozycji, druga zaś... dwie. Wśród nieobsługiwanych standardów znajdziemy między innymi WebGL (3D), tryb ścisły JavaScript, animacje SMIL czy funkcję przenieś i upuść z poziomu biurka. Rzeczywistość jest taka, że IE 9 ukazuje się o 2 lata za późno, konkluduje Rouget. Przypomnijmy, że wersja RC IE 9 wydana została tydzień temu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)