Prawdopodobnie najbardziej dziurawy system na świecie

Prawdopodobnie najbardziej dziurawy system na świecie

19.07.2010 12:30

Najbardziej dziurawym systemem na świecie jest Linux, a konkretnie jego dystrybucja Damn Vulnerable Linux (DVL), którą przygotowano specjalnie do celów edukacyjnych dla specjalistów od zabezpieczeń.

Dystrybucja DVL to najbardziej dziurawe wydanie Linuksa - posiada całą masę luk, celowo źle skonfigurowanego oprogramowania czy przestarzałych sterowników. Wszystko po to, aby studenci i pasjonaci mogli łatwo uczyć się wykrywać błędy. System dostępny jest formie obrazu ISO (1,8 GB). Może być używany jako Live CD, uruchamiany z dysku USB albo instalowany na wirtualnej maszynie. Nie jest oczywiście przeznaczony do zwykłego użytku. DVL zawiera stare wersje między innymi takich daemonów jak Apache, MySQL, PHP, FTP czy SSH.

Twórcą projektu jest Thorsten Schneider, szef zespołu TeutoHack na Uniwersytecie w Bielefeldzie (Niemcy). Schneider uczy tam między innymi etycznego hakingu. DVL dostępny jest natomiast w laboratoriach w Bielefeldzie. Można z niego skorzystać w ramach zamkniętej sieci używanej do badań nad bezpieczeństwem technologii informatycznych. System można również pobrać z oficjalnej strony projektu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)