Prawie 1900 urządzeń obsługuje LTE, a w Polsce nadal są problemy z zasięgiem

Prawie 1900 urządzeń obsługuje LTE, a w Polsce nadal są problemy z zasięgiem

16.07.2014 18:34, aktual.: 16.07.2014 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według najnowszych danych przedstawionych przez Global mobile Suppliers Association (GSA), obecnie na rynku dostępnych jest 1889 modeli urządzeń obsługujących LTE. Prawie połowę stanowią smartfony.

W Polsce z dostępem do szybkiego Internetu w standardzie LTE nadal w wielu miejscowościach jest problem. Dostęp do sieci 4G dla mieszkańców niewielkich miasteczek i terenów wiejskich byłby bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ często zmuszeni są do korzystania z usług tylko jednego dostawcy Internetu, który może oferować naprawdę kiepskie łącze i kazać sobie za nie słono płacić. Obecnie, według danych z 20 maja 2014 roku, Orange udostępnia sieć LTE w 818 miastach (wynik dotyczy miast powyżej 1 tysiąca mieszkańców), jeszcze słabiej wypada Play, którego sieć 4 generacji dociera tylko do 278 miast. Dobrym wynikiem może pochwalić się tylko Plus, ponieważ jego sieć 4G obejmuje 67% społeczeństwa w Polsce i jest dostępna w 10 000 miejscowości, chociaż trzeba zauważyć, że ten operator do statystyk wlicza również niewielkie miejscowości oraz wsie. Do tego grona niedawno dołączył T-Mobile, którego sieć LTE początkowo ma docierać do 45% mieszkańców Polski.

Znaczne lepiej od zasięgu sieci LTE w naszym kraju przedstawiają się statystyki dotyczące urządzeń mogących korzystać z tego szybkiego Internetu. Według danych opracowanych przez Global mobile Suppliers Association aktualnie w sprzedaży dostępnych jest 1889 urządzeń z LTE, przy czym do statystyk wliczane są różne warianty jednego modelu.

Obraz

Największą część, bo aż 44%, czyli dokładnie 835 modeli, stanowią smartfony. Na drugim miejscu, z o wiele słabszym wynikiem, uplasowały się tablety — stanowią 9,2% wszystkich, czyli 175 urządzeń. Interesująco przedstawią się również dane dotyczące szybkości LTE. Z LTE Cat6 z pobieraniem do 300 Mb/s jest w stanie skorzystać tylko 7 z dostępnych urządzeń, natomiast dwukrotnie wolniejszy LTE Cat4 obsługiwany jest przez 373 urządzenia.

Obraz

Z raportu przedstawionego przez Global mobile Suppliers Association możemy też dowiedzieć się, że obecnie na całym świecie, dostępnych jest 308 komercyjnych sieci LTE, a do końca roku ich liczba wzrośnie do 350.

Liczba urządzeń z LTE będzie szybko rosnąć i niedługo sieć czwartej generacji będzie standardem dostępnych w każdym modelu na rynku. Miejmy nadzieję, że już niedługo w naszym kraju, gdzie nadal bywają problemy z dostępem do 3G, sytuacja z zasięgiem LTE się poprawi i z tego szybkiego Internetu będziemy mogli skorzystać w każdym miejscu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)