Prawnicy chcą zwiększyć uprawnienia użytkowników serwisów społecznościowych

Prawnicy chcą zwiększyć uprawnienia użytkowników serwisów społecznościowych

16.05.2011 15:47, aktualizacja: 16.05.2011 18:44

Kalifornijscy prawnicy przygotowują prawo, które ma zmusić serwisy społecznościowe do bardziej surowego przestrzegania prywatności ich użytkowników.

Prywatność w Internecie to ostatnimi czasy popularny temat. Nic więc dziwnego, że sprawą chcą zająć się również ustawodawcy. Przygotowywana ustawa (SB 242) wprowadzałaby większą kontrolę nad prywatnością osób korzystających z Facebooka czy Twittera. Wszystkie dane zamieszczone przez użytkownika byłyby domyślnie prywatne, co z kolei oznaczałoby, że nie mogą być dowolnie wykorzystane przez właścicieli serwisu czy firmy reklamowe. Dotyczyłoby to zarówno informacji tekstowych jak i na przykład zdjęć. Co więcej, informacje o ustawieniach prywatności miałyby być prezentowane w jasny, prosty sposób. Koniec z długimi regulaminami, których nikt nie czyta podczas rejestrowania konta.

Serwis miałby 48 godzin na usunięcie informacji na żądanie użytkownika. W przeciwnym razie kosztowałoby to dostawcę usługi do 10 tys. dolarów za każdy dzień zwłoki. Jak donosi San Francisco Chronicle, propozycja zmian w prawie już została skrytykowana przez właścicieli Facebooka. Ich zdaniem nowe prawo nie tylko nie pomoże internautom, ale utrudni jeszcze bezpieczny dostęp do usług. Rzecznik Facebooka przyznał też, że proponowane zmiany znacząco mogą uderzyć w interesy jego firmy.

Bez wątpienia władze stanowiące prawo powinny przyjrzeć się zachowaniu serwisów społecznościowych. Nie tylko ze względu na fakt, iż mają one coraz większy dostęp do prywatnych danych internautów. Zastrzeżenia budzą również niektóre praktyki, jak choćby niedawna afera w sprawie czarnego PR. Wkrótce zapewne dowiemy się o kolejnych pomysłach na kontrolę serwisów społecznościowych. Oby tylko nie wylać dziecka razem z kąpielą. Kontrola może łatwo zamienić się w cenzurę treści, a to byłoby najgorszym rozwiązaniem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)