Problemy z kamerką po Rocznicowej Aktualizacji – wiemy, jak temu zaradzić

Problemy z kamerką po Rocznicowej Aktualizacji – wiemy, jak temu zaradzić22.08.2016 12:49
Problemy z kamerką po Rocznicowej Aktualizacji – wiemy, jak temu zaradzić

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że program Windows Insider nie zapewnia 100-procentowej skuteczności w ochronie końcowych klientów Microsoftu przed problemami powodowanymi przez kolejne aktualizacje. Do ich listy należy dziś dopisać zgłaszany od momentu uruchomienia Rocznicowej Aktualizacji błąd w obsłudze kamerek internetowych.

Mimo że dziś częściej wykorzystywane są kamerki wbudowane w laptopy, to jednak spora część użytkowników komputerów stacjonarnych wykorzystuje zewnętrzne urządzenia. Wśród nich jest Michael Graves, który krótko po instalacji Rocznicowej Aktualizacji, zauważył, że Windows 10 nie obsługuje poprawnie jego kamerki Logitech C930e oraz innych modeli.

Graves nie jest w tym problemie odosobniony. Problem nie jest bowiem efektem niedopatrzenia, a świadomej decyzji Microsoftu o porzuceniu wsparcia dla wykorzystywanego często w przypadku kamerek kodowania MJPEG i H264. Po Rocznicowej Aktualizacji Windows 10 umożliwia kodowanie strumienia jedynie w YUY2, co znacząco ograniczyło możliwości obsługi np. rozdzielczości 1080p. Źródło problemu, jak i jego rozwiązanie, znalazł Brad Sams z Thurrotta.

W praktyce część kamerek przestała działać, inne zaś przesyłały obraz jedynie w rozdzielczość 720p, mimo oferowanego sprzętowo FullHD. Można zakładać, że w związku z negatywnym odzewem społeczności (szczególnie wartościowej, bo mowa przecież głównie o klientach biznesowych), Microsoft wkrótce przywróci wsparcie dla H264 i MJPEG. Na reakcje korporacji nie trzeba jednak czekać i odpowiednie modyfikacje wprowadzić można samodzielnie (oczywiście na własną odpowiedzialność) już dziś.

[frame]1. Uruchom Edytor Rejestru poprzez wprowadzenie w Menu Start polecenia regedit. 2. Jeśli posiadasz 32-bitową wersję systemu, przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform. Jeśli posiadasz 64-biową wersję systemu, przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform. 3.W Platform utwórz 32-bitowy DWORD (Edycja>Nowy) o nazwie EnableFrameServerMode i wartości 0.

[/frame]Aktualizacji, która przywróci w kamerkach obsługę wspomnianych kodeków, można spodziewać się w przyszłym miesiącu. Wówczas wystarczy usunąć dodany DWORD.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)