Procesory Bajkał II generacji. Pierwsza partia opuściła tajwańskie zakłady TSMC

Pierwsza dostawa procesorów Bajkał
Pierwsza dostawa procesorów Bajkał
Źródło zdjęć: © Overclockers
Przemysław Juraszek

18.10.2021 16:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Baikal Electronics potwierdza, że otrzymała pierwszą partię 5000 procesorów BE-M1000 wyprodukowanych przez TSMC. Są to procesory drugiej generacji oparte na architekturze ARM.

Procesory BE-M1000 powstały przy wykorzystaniu 28 nm litografii. Jest to już stary proces, ale niższe procesy w postaci np. 7 nm są znacznie bardziej oblegane przez producentów, przez co znacznie trudniejsze oraz droższe do zakontraktowania.

Pierwsza dostawa procesorów Bajkał nie jest duża (5 tys. układów), ale wystarczy, aby rozpocząć dystrybucję do głównych klientów. Firma spodziewa się dostaw 15 tys. procesorów miesięcznie po tym jak komputery w nie wyposażone trafią do sprzedaży.

Procesory Bajkał zostały zaprojektowane na poczet instytucji państwowych. Rosjanie od lat podobnie jak zresztą Chiny chcą uniezależnić swoją infrastrukturę państwową od amerykańskich rozwiązań w postaci np. Intela bądź AMD. Komputery będą dostarczane z zatwierdzonym przez rząd oprogramowaniem, takim jak Linux Astra OS, Red OS, My Office lub VPNet SafeBoot.

Ponadto największy rosyjski integrator systemów komputerowych iRU planuje rozpocząć w I kwartale przyszłego roku sprzedaż laptopów i komputerów mini-PC pod marką Opal oraz systemów All-in-One Agate.

Sam procesor wykorzystuje osiem rdzeni Arm Cortex-A57 działających z częstotliwością 1,5 GHz, a na pokładzie jest 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Ponadto w układzie znalazło się miejsce na osiem rdzeni graficznych Mali-T628 taktowanych zegarem 700-750 MHz. TDP procesora zostało określone na 30 - 35 W, ale najprawdopodobniej jest konfigurowalne.

Testy wcześniejszej próbki inżynieryjnej oferowały wydajność Intel Core i3-7300T, co rewelacyjnym wynikiem nie jest, ale do standardowych zadań biurowych wystarczy. Ponadto procesor ma dwukanałowy kontroler pamięci obsługujący do 32 GB DDR3 lub DDR4 oraz 16 linii PCIe 3.0.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)