Projekt Microsoftu przetłumaczy Wikipedię

Projekt Microsoftu przetłumaczy Wikipedię

19.10.2010 17:02

Zaprezentowano projekt Microsoftu o nazwie WikiBhasha, który ułatwi tłumaczenie tekstów w Wikipedii z języka angielskiego. Obsługiwany jest między innymi język polski.

Anglojęzyczne wydanie Wikipedii jest obecnie najbogatszą pod względem ilości tekstów wersją internetowej encyklopedii. W bazie można znaleźć ponad 3 mln artykułów na wszelkiego rodzaju tematy. Pozostałe wydania Wikipedii nie są już tak bogate w teksty. Na przykład w hinduskiej wersji znajdziemy ich ledwie 50 tysięcy, w polskiej zaś ponad 700 tysięcy. Zespół Microsoft Research z Indii opracował narzędzie WikiBhasha (wcześniej WikiBABEL), które wprowadzono właśnie jako dodatek do MediaWiki. Pomoże on w tłumaczeniu anglojęzycznych tekstów.

Działanie WikiBhashy jest bardzo proste. Narzędzie oferuje dosłowne tłumaczenie tekstu w jednej kolumnie i drugą, gdzie znajduje się wersja artykułu w lokalnym języku. Osoba pracująca nad tekstem może skorzystać z maszynowego tłumaczenia WikiBhashy, a jej praca podczas tworzenia artykułu zostanie wykorzystania do poprawienia przekładu. Dzięki temu kolejni użytkownicy narzędzia będą mieli dostęp do lepszych tłumaczeń i większej bazy gotowych tekstów. Z WikiBhashy można skorzystać jako dodatku do Wikipedii, warunkiem jest przeglądarka Internet Explorer lub Firefox. Jeśli narzędzie zostanie dobrze przyjęte przez społeczność, może wkrótce przyczynić się do zwiększenia liczby tekstów w regionalnych wydaniach Wikipedii

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)