Przeglądanie zdjęć w Windows 11. Wystarczy Eksplorator plików

Galeria w Eksploratorze plików
Galeria w Eksploratorze plików
Źródło zdjęć: © Microsoft, dobreprogramy.pl
Wojciech Kulik

17.04.2023 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksplorator plików w Windows 11 umożliwia przeglądanie zdjęć, ale w niezbyt satysfakcjonujący sposób. Wygodę gwarantuje dopiero inna aplikacja: Zdjęcia. Już niebawem ma się to jednak zmienić i ten pierwszy okaże się w zupełności wystarczający.

Eksplorator plików w Windows 11 został wzbogacony o widok galerii. To nowy tryb wyświetlania cyfrowych fotografii – żywcem wyjęty z systemowej aplikacji Zdjęcia. Mamy tu nie tylko duże miniatury, ale też oś czasu i rozbudowane funkcje katalogowania czy filtrowania zdjęć. Całość nie odbiega za bardzo od tego, z czym mamy do czynienia na telefonach.

Widok galerii w Eksploratorze plików Windows 11
Widok galerii w Eksploratorze plików Windows 11© Microsoft

Galeria w Windows 11 – miejsce na twoje zdjęcia

W Galerii uruchamianej wewnątrz Eksploratora plików pojawiają się wszystkie zdjęcia użytkownika: zarówno zapisane lokalnie, jak i przechowywane na chmurowym dysku OneDrive. Oczywiście można to zawęzić: na przykład do określonych źródeł czy typów plików.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Galeria także przy otwieraniu plików w Windows 11

Eksplorator plików nie jest jedynym miejscem, w którym pojawi się widok galerii. Zadziała także w oknie dialogowym wybierania plików. Dzięki temu równie łatwo mamy odnaleźć interesujące nas zdjęcie w rozmaitych sytuacjach, takich jak wstawianie załączników do maili, tworzenie prezentacji w PowerPoincie, wstawianie wpisów w mediach społecznościowych czy otwieranie plików w programie graficznym.

Widok galerii w oknie wyboru plików Windows 11
Widok galerii w oknie wyboru plików Windows 11© Microsoft

Na razie szersze grono użytkowników musi jednak na nią zaczekać. Galeria to jedna z nowości, która trafiła do testerów w kanale developerskim. Jest mianowicie częścią kompilacji Windows 11 Insider Preview Build 23435.

Inne nowości wprowadzone w tej kompilacji to: dodatkowe komunikaty w menu Start, ikona "pizzy" w Eksploratorze (oznaczająca korzystanie z testowej wersji Windows App SDK) oraz opcje Wyczuwania obecności w Ustawieniach. Liczne poprawki stanowią dopełnienie całości.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)