Przyspieszamy Androida: niech interfejs nie straszy powolnymi animacjami

Przyspieszamy Androida: niech interfejs nie straszy powolnymi animacjami

Przyspieszamy Androida: niech interfejs nie straszy powolnymi animacjami
Redakcja
26.06.2015 13:24, aktualizacja: 26.06.2015 13:54

Wiele osób, w szczególności tych nieznających Androida, lub mających styczność jedynie z urządzeniami z najniższej półki cenowej narzeka na jego powolne działanie. Częstym powodem takiej oceny jest zachowanie interfejsu, którego płynności daleko jest do wzorowej, co wcale nie musi oznaczać, że system działa nieprawidłowo. Istnieje jednak sposób i na powolny interfejs.

Rzecz jasna do przyśpieszania pracy systemu możemy wykorzystać najróżniejsze narzędzia, optymalizatory i programy zwalniające pamięć, ale spektakularnych efektów nie osiągniemy – zwolnimy nieco miejsca w pamięci masowej, a zamknięte aplikacje będą wymagały ponownego, pełnego uruchamiania. W efekcie najczęściej czyszczenie pamięci RAM przynosi efekty odwrotne do zamierzonego, a już zupełnie nie wpływa na działanie interfejsu. Co by się jednak stało, gdybyśmy znacznie przyśpieszyli animacje?

W większości urządzeń możemy aktywować dodatkowe menu przeznaczone dla programistów. Znajdziemy w nim wiele opcji służących do monitorowania pracy urządzenia i jego debugowania z poziomu komputera. W zakładce tej znalazło się również miejsce do opcji regulujących czas trwania różnych animacji. Skrócenie czasu powoduje, że nasz Android nagle zaczyna działać zauważalnie szybciej – przejścia są szybkie, nie zajmują także zbędnego czasu. Aby aktywować wspomniane menu, musimy przejść do ustawień urządzenia i informacji o telefonie. Wśród danych o oprogramowaniu należny znaleźć opcję „numer kompilacji”. Dotykamy tego numeru wielokrotnie aż do wyświetlenia komunikatu o tym, że właśnie zostaliśmy programistą.

Obraz

Od tej pory w ustawieniach telefonu znajdziemy dodatkowe menu, które może nazywać się np. „Opcje programistyczne” lub „Opcje dla programistów”. Przechodzimy do niego i wśród dostępnych opcji szukamy trzech odpowiadających za szybkość wyświetlania animacji systemowych:

  • Skala animacji okna
  • Skala animacji przejścia
  • Skala trwania animatora

Domyślnym ustawieniem przy każdej z opcji powinno być 1x. Wystarczy zmienić wartość na niższą np. 0.5x, aby dwukrotnie zmniejszyć czas na animacje. Możemy je również zupełnie wyłączyć, może to jednak spowodować nieprawidłowe wyświetlanie interfejsu w pewnych sytuacjach, jak choćby przy odświeżaniu paska postępu pobierania plików. W przypadku niektórych urządzeń i oprogramowania (np. CyanogenMod) menu pozwala na płynną regulację, wtedy dobrym wyborem jest np. 0.25x, co czyni animacje czterokrotnie krótszymi niż przy standardowych ustawieniach.

Zmieniamy ustawienia wszystkich trzech opcji, dopasowując je do własnych preferencji. To tyle, zmiany powinny być zauważalne od razu, czasami może być potrzebne ponowne uruchomienie urządzenia. Efekt placebo? Nie, animacje zostały skrócone i choć nie zmniejsza to obciążenia (chyba że wyłączymy je zupełnie, ale będzie to zmiana marginalna), płynność działania interfejsu i komfort znacznie na tym zyskują. Zachęcamy do eksperymentowania, być może komuś przypadnie do gustu znacznie zwiększenia czasu animacji? Tę prostą, ale jakże pomocną sztuczkę możecie wykorzystać zarówno na smartfonach, jak i tabletach.

Podczas niektórych z naszych labowych testów zauważyliśmy, że część producentów (w szczególności tych oferujących tańsze, a całkiem dobrze wyposażone urządzenia) fabrycznie zmniejsza czas lub zupełnie wyłącza animacje, aby tym samym zapewnić użytkownikom lepsze wrażenia z ich urządzeń. To pewnego rodzaju „oszustwo”, ale przecież najważniejszy jest uzyskany efekt. Nie każdy chce podziwiać niesamowicie efektowne przejścia, które może i są ładne, ale na co dzień zabierają tylko dodatkowy czas podczas korzystania z urządzenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)