Pulpit bez kompromisów: Plazma pokazuje, jak być pięknym, szybkim i funkcjonalnym

Pulpit bez kompromisów: Plazma pokazuje, jak być pięknym, szybkim i funkcjonalnym

Pulpit bez kompromisów: Plazma pokazuje, jak być pięknym, szybkim i funkcjonalnym
13.06.2018 17:21

Szukacie lekkiego i ergonomicznego graficznego środowiska pracyna systemy linuksowe? Po wydaniu Plazmy 5.13 można już powiedzieć,że nie trzeba szukać dalej. Ciężka praca społeczności KDEprzyniosła realizację celu, który wielu wydawał się niemożliwy:środowisko graficzne znane z ogromnej konfigurowalności imożliwości, nabrało szybkości i jeszcze bardziej ograniczyłozużycie pamięci. A przy okazji uzyskało ulepszoną integrację zprzeglądarkami, nowy przepiękny efekt rozmycia i bardzo przyjemnedla oka grafiki ekranu logowania oraz blokady.

Dziennik zmian dla tego wydania liczy ponad 1300pozycji, obejmujących praktycznie wszystkie komponentyśrodowiska Plazma. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym z nich, którejuż teraz można przetestować w oficjalnej dystrybucji KDENeon lub (jak to myśmy zrobili) z wykorzystaniem konteneraDockera.

Plasma 5.13

Firefox czy Chrome – zintegrowane tak samo

Dzięki nowemu interfejsowi Plasma Browser Integration możliwestało się daleko posunięte zintegrowanie popularnych przeglądarekz pulpitem Plazmy. Po zainstalowaniu w przeglądarce rozszerzeniaPlasma Integration (wersja na Firefoksa| wersja na Chromium/Chrome)zyskujemy naprawdę spore możliwości:

Obraz
  • karty przeglądarek mogą być otwierane bezpośrednio poprzezKRunnera (skrót Alt-Space),
  • można wysyłać linki bezpośrednio na telefon przez KDE Connect,
  • plazmoid Media Controls pozwala sterować odtwarzaniem wideo imuzyki na stronach internetowych,
  • pobieranie plików jest wyświetlane w widoku powiadomień Plazmy,tak samo jak przy kopiowaniu plików przez Dolphina.

Deweloperzy zapowiadają dalsze rozszerzanie tej integracjiprzeglądarek z pulpitem.

Nowe, świeże logowanie

Znacząco odświeżono ekrany logowania i blokady ekranu.Wykorzystują one teraz domyślne tapety Plazmy, upiększoneefektowymi animacjami.

Dzięki temu ekran blokady może robić też za wygaszacz ekranu.

Ustawienia w stylu Kirigami

Coraz więcej widać efektów pracy projektantów z KDE VisualDesign Group, którzy w zeszłym roku popełnili framework Kirigami.Teraz na jego bazie przeprojektowali narzędzia motywu wizualnego wsystemowych ustawieniach, nadając im nowocześniejszą iwygodniejszą w użyciu formę. W kolejnych wydaniachprzeprojektowane zostaną pozostałe narzędzia ustawień.

Obraz

Rozszerzono też możliwości modułu fontów, który pokazujepodgląd różnych metod renderowania subpikselowego, oraz modułuekranu powitalnego, który potrafi wreszcie pobrać nowe motywy zesklepu KDE.

Tak się instaluje oprogramowanie

Kirigami znalazło zastosowanie także w menedżerzeoprogramowania Discover. Przeprojektowano widok list i stronkategorii: korzystają one teraz z pasków narzędziowych, możliwestało się sortowanie list po nazwie i ocenie w skalipięciogwiazdkowej, a ikony wyświetlanych aplikacji zgodne są zaktualnym motywem. Na stronie aplikacji wyświetlane są zaśwszystkie metadane.

Obraz

Poprawiono także obsługę paczek z oprogramowaniem, zarówno wformacie Flatpak (gdzie można teraz wyznaczyć preferowanerepozytorium) jak i snap (gdzie otrzymujemy kontrolę naduprawnieniami aplikacji i możliwość instalacji snapów w tzw.trybie klasycznym, a także skorzystać z formatu snap://).

Bezpieczniejsze krypty

Rozwijany od zeszłego roku system krypt (Plasma Vaults), czylibezpiecznych przestrzeni na pliki w Plazmie, otrzymał nowy backendCryFS – kryptograficznego systemu plików dla chmur. Pozwala teżteraz na zdalne zamykanie otwartych krypt za pomocą smartfonu (z KDEConnect) i obsługę krypt offline. Całość wygląda też lepiej ijest wygodniejsza w obsłudze.

Graficzne efekciarstwo

Kompozytor grafiki KWin otrzymał bardzo ładne efekty rozmycia iprzełączania pulpitów. Plazma potrafi się teraz automatycznieprzełączyć na software’owy renderer grafiki, gdyby sterownikiOpenGL zawiodły.

Obraz

Coraz bliżej też pełnego przeniesienia Plazmy na protokółWayland: można już ustawiać reguły dla okienek, wykorzystywaćmechanizmy EGL Context o wysokim priorytecie. Zapewniono teżpodstawowe wsparcie dla współdzielenia pulpitu i nagrywania jegozawartości na Waylandzie.

Szybkość i lekkość

Plazma 5.13 uruchamia się około 20% szybciej niż poprzedniewydanie. Zużywa też około 100 MB mniej pamięci po starcie (przysterownikach Nvidii). Jak na raptem cztery miesiące prac –fantastyczne wyniki.

Na koniec jeszcze o ciekawostce dla miłośników macOS-a i jego koncepcji Globalnego Menu. W nowej Plazmie można włączyć eksperymentalną obsługę globalnego menu także dla aplikacji GTK+, takich jak np. GIMP. Dzięki temu można z Plazmy zrobić praktycznie idealny klon interfejsu użytkownika promowanego przez Apple – wszystko jest tu kwestią dobrania odpowiedniego motywu i łatwej konfiguracji. Canonical, producent Ubuntu, może teraz tylko patrzeć z zazdrością na tę łatwość, z GNOME takich cudów zrobić się nie da.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)