Puppy Linux 7.5 Xenialpup: szczeniaczek, który tchnie nowe życie w starego peceta

Puppy Linux 7.5 Xenialpup: szczeniaczek, który tchnie nowe życie w starego peceta

Puppy Linux 7.5 Xenialpup: szczeniaczek, który tchnie nowe życie w starego peceta
06.12.2017 15:54

Co można dziś zrobić z komputerem z jednordzeniowym procesorem1 GHz i 768 MB RAM? Oddać do muzeum sprzętu retro? Na to chybawciąż za wcześnie. Zainstalować Windowsa XP? Trochę zbytniebezpiecznie, to niewspierane oprogramowanie i mnóstwo luk. Myproponujemy zainstalować Puppy Linuksa, przeznaczoną na staremaszyny dystrybucję, która daje im nowe życie.

Zadebiutowała właśnie nowa wersja tej rozwijanej od ponad 11lat dystrybucji, oznaczona numerkiem 7.5 i nazwą kodową„xenialpup”. Uruchomicie ją na praktycznie każdym komputerzex86 (także 32-bitowym), byleby miał przynajmniej 1-gigahercowyprocesor i 768 MB pamięci operacyjnej. Twardy dysk nie jestwymagany, distro bez ograniczeń działa z pendrive czy nawet nośnikaoptycznego. Może to być nawet starodawna płyta CD – obraz ISO dowypalenia to zaledwie 330 MB.

W tych 330 MB zmieścił się kompletny desktopowy systemlinuksowy, z kernelem 4.9.58 (dla wersji 64-bitowej) lub 4.4.95-noPAE(dla wersji 32-bitowej). Nazwa „xenialpuppy” nie jestprzypadkowa, ponieważ to właśnie Ubuntu 16.04 Xenial Xerus zostałowykorzystane do zbudowania tego Puppylinuksa, z wykorzystanieminstalatora o wdzięcznej nazwie Woof(jak wiadomo, tak szczekają psy w krajach anglojęzycznych).

Przeglądarka Pale Moon i konfigurator myszy... nawet bardzo starych myszy
Przeglądarka Pale Moon i konfigurator myszy... nawet bardzo starych myszy

O ile więc „pod spodem” mamy zminimalizowany system,kompatybilny z Ubuntu, to na wierzchu mamy coś zupełnie innego. Zapulpit odpowiada lekki menedżer JWM, zapewniający interfejszrozumiały chyba dla każdego, kto widział Windowsa 95 ipóźniejsze. Do tego dostajemy menedżer plików ROX, przeglądarkęinternetową Palemoon (czyli fork klasycznego Firefoksa), klientpoczty Claws, programy do FTP, Torrenta i czatów, odtwarzacze mediówMPV i Deadbeef, edytor tekstu Abiword i arkusz kalkulacyjny Gnumeric,oraz cały zestaw drobnych autorskich programików, przeznaczonychdla tego lekkiego pulpitu.

Oczywiście xenialpup bez problemu radzi sobie z windowsowąsiecią lokalną (Samba) i drukowaniem (CUPS), zapewnia teżnarzędzia do obsługi nagrywarki i radia internetowego. Brakującenam oprogramowanie kilkoma kliknięciami zainstalujemy z poziomuaplikacji Quickpet – nakładki na menedżera pakietów Puppy.

Menedżer pakietów: do dyspozycji mamy repozytoria Ubuntu
Menedżer pakietów: do dyspozycji mamy repozytoria Ubuntu

Pliki ISO systemu dostępne są w wersjach 32-bitoweji 64-bitowej,ruszą zarówno na komputerach z UEFI jak i starym BIOS-em. Miłejzabawy z tym „szczeniaczkiem”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)