Qualcomm chce utrzeć nosa Apple. Zapowiada konkurencyjne rozwiązanie

Qualcomm chce utrzeć nosa Apple. Zapowiada konkurencyjne rozwiązanie

fot. dobreprogramy/Piotr Urbaniak
fot. dobreprogramy/Piotr Urbaniak
Arkadiusz Stando
03.09.2020 13:39

Kolejną z nowości zapowiadanych przez Qualcomm podczas targów IFA 2020 jest "adaptacyjne aktywne tłumienie hałasu". To nowe rozwiązanie, będące rozszerzeniem funkcji ANC w dousznych słuchawkach bezprzewodowych, które ma poprawić jej wydajność.

Słuchawki Apple AirPods Pro z funkcją aktywnego tłumienia hałasu wyciszają otoczenie z częstotliwością 200 razy na sekundę. Ich dodatkowym atutem jest funkcja adaptacyjnej korekcji tłumienia hałasu, która pozwala na dostrojenie dźwięku do kształtu ucha. Qualcomm twierdzi, że właśnie pracuje nad podobną funkcję.

Qualcomm pracuje nad Adaptive Active Noise Cancelling, czyli lepszym tłumieniem hałasu

Adaptive Active Noise Cancelling ma automatycznie dostosować jakość dźwięku w zależności od dopasowania słuchawek do kształtu ucha oraz poziomu docierającego z zewnątrz hałasu. Podobnie jak w przypadku Apple, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, ale Qualcomm nie zdradzał, z jaką dokładnie częstotliwością.

Tradycyjne douszne słuchawki bezprzewodowe stosują klasyczny rodzaj tłumienia hałasu. Aby wygłuszyć otoczenie, słuchawki wykorzystują zamontowanie w nich mikrofony i wykrywają dźwięk otaczający użytkownika. Następnie po szybkim przetworzeniu go wytwarzają antyfale, które częściowo niwelują hałas. Jest to technika daleka od ideału, niekiedy niezbyt skuteczna, ale korzystanie z niej jest przyjemne.

Qualcomm twierdzi, że Adaptive ANC będzie działać z każdymi słuchawkami dousznymi, niezależnie od ich kształtu. Nie będzie też wymagać żadnego procesu kalibrowania czujników do ucha. Ma działać zarówno podczas słuchania muzyki, rozmów głosowych czy podcastów. Tak jak w przypadku ANC, jego skuteczność będzie zależeć w dużej mierze od warunków panujących w otoczeniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)