QuarkXPress 9 stworzy interaktywne publikacje

QuarkXPress 9 stworzy interaktywne publikacje

23.02.2011 14:47

Quark ogłosił wydanie kolejnej wersji QuarkXPress — profesjonalnego oprogramowania DTP. QuarkXPress 9 stanowi pierwszy krok w kierunku poszerzenia możliwości aplikacji poza standardowy skład tekstu do druku i publikacji internetowych.

Nową wersją QuarkXPress firma Quark realizuje swoją strategię „publikacji cyfrowych 2.0” i wkracza na rynek przeznaczonych dla urządzeń mobilnych publikacji dynamicznych, które zawierają bogatą, interaktywną zawartość i są dostępne w wielu formatach. Ta wersja programu łączy narzędzia DTP z projektowaniem aplikacji dla urządzeń mobilnych i możliwością tworzenia publikacji przeznaczonych dla czytników eBooków, w tym również dla Blio. Dzięki wprowadzonemu w QuarkXPress 9 modułowi App Studio możliwe jest tworzenie multimedialnych, interaktywnych projektów bez potrzeby programowania. Na razie App Studio obsługuje jedynie iPada, ale kolejne wersje umożliwią publikacje dla innych urządzeń. Ponadto przygotowanie materiałów dla wielu kanałów dystrybucji jednocześnie zostało w dużej części zautomatyzowane.

Możliwości programu w zakresie tworzenia publikacji przeznaczonych dla urządzeń stacjonarnych również zostały poszerzone. Firma Quark skupiła się głównie na automatyzacji najbardziej czasochłonnych zadań, ale do QuarkXPress 9 trafiło również kilka nowych narzędzi związanych ze składem tekstu, jak kompatybilny z formatami DOC i DOCX, mechanizm dodawania wielopoziomowego wypunktowania i numerowania, czy funkcja Callouts, dzięki której pola i grupy przemieszczają się automatycznie z tekstem w sposób zdefiniowany przez użytkownika. Trudne do narysowania kształty wektorowe można teraz umieszczać i edytować z użyciem nowego narzędzia ShapeMaker. Również umieszczanie grafik zostało ułatwione poprzez wprowadzenie siatek o różnych układach i narzędzia ImageGrid. Nowy komponent pakietu, Story Editor, zapewnia nowy widok na pierwszy rzut oka przypominający edytor tekstu. Dzięki niemu możliwa jest prosta edycja tekstu, który w docelowym projekcie może być trudny do przeczytania. Narzędzie Cloner pozwala na bardzo szybkie kopiowanie układu całej strony lub fragmentów na kolejne strony dokumentu.

Dziś o 17 czasu polskiego będzie miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której wersja 9 programu QuarkXPress zostanie oficjalnie zaprezentowana. Prezentację będzie można obejrzeć na żywo na specjalnie przygotowanej stronie. QuarkXPress 9 trafi do sklepów w kwietniu 2011 roku. Pakiet wymaga systemu Mac OS X 10.5.8 lub nowszego i komputera Mac z procesorem Intela. Obecnie w sprzedaży dostępna jest wersja 8.5 QuarkXPress, której 60-dniową wersję można pobrać dla systemów Windows i Mac OS X z naszego portalu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)