RansomFree – darmowa ochrona przed ransomware, nawet tym nieznanym

RansomFree – darmowa ochrona przed ransomware, nawet tym nieznanym

RansomFree – darmowa ochrona przed ransomware, nawet tym nieznanym
20.12.2016 12:24

Wiele razy w mijającym roku pisaliśmy o kolejnych zagrożeniach ransomware. Oprogramowanie szyfrujące i żądające w zamian za odzyskanie dostępu do plików okupu, doczekało się nawet wariacji skupiającej się na socjotechnice: Popcorn Time zachęca ofiary do współudziału w dystrybucji oprogramowania. Ale jak przed ransomware się chronić? Rozsądną propozycją jest udostępniony właśnie program RansomFree.

RansomFree powstało w bostońskiej firmie Cybereason i oferuje ochronę przed zagrożeniami typu ransomware, na bieżąco analizując procesy w poszukiwaniu wzorców charakterystycznych dla tego typu oprogramowania. Twórcy twierdzą, że RansomFree jest w stanie wykrywać i blokować próby zaszyfrowania w przypadku 99% znanych zagrożeń. A jeśli o konkretnym ransomware wiadomo niewiele lub nic?

Obraz

Również w takich sytuacjach RansomFree ma sobie poradzić bez większego problemu, przynajmniej tak długo, aż zagrożenie ransomware będą realizowały zbliżone wzorce behawioralne. Program rozpoznaje i identyfikuje jako potencjalne zagrożenie zachowania, które zostały opracowane na podstawie dziesiątek tysięcy wariacji ransomware, łącznie z Locky czy TeslaCrypt.

Obsługa programu ogranicza się jedynie do sytuacji, w której wykryte zostanie zagrożenie. Aplikacja działa w tle, jej ikona widoczna jest na tacce systemowej, z tego poziomu można na żądanie wyłączyć ochronę na godzinę, jednak oprócz tego użytkownik nie ma w zasadzie żadnej możliwości konfiguracji.

Program RansomFree jest dostępny całkowicie za darmo, na razie jedynie w wersji na Windowsa, którą znaleźć można już w naszej bazie oprogramowania. Obsługiwany jest Windows 7 i nowsze wersje tego systemu. W przygotowaniu ma być także wersja przeznaczona na komputery z macOS-em.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)