ReactOS 0.4.7: przejście na GitHuba przyspieszyło tę pogoń za Windowsem

ReactOS 0.4.7: przejście na GitHuba przyspieszyło tę pogoń za Windowsem

ReactOS 0.4.7: przejście na GitHuba przyspieszyło tę pogoń za Windowsem
07.12.2017 13:42, aktualizacja: 14.12.2017 14:33

Zapewne ReactOS nigdy nie zastąpi nikomu Windowsa. Zapewne totylko zabawka. Niemniej jednak posiadanie opensource’owego systemuoperacyjnego, binarnie kompatybilnego z systemami Microsoftu jestczymś godnym uwagi, choćby od strony włożonej pracy programistów.A tej jest coraz więcej, odkąd dwa miesiące temu projekt przeniósłsię na GitHuba,zyskując nowych deweloperów, testerów i użytkowników. Jest tamteraz najpopularniejszym projektem w kategoriach win32api oraz osdev.I ta właśnie praca przynosi wersję 0.4.7 ReactOS-a, przynoszącąliczne usprawnienia na każdym praktycznie polu.

ReactOS0.4.7 to sporo zmian pod maską. Pod względem natywnie liczbyobsługiwanych systemów plików ReactOS jest już nawet lepszy niżWindows, w pełni obsługuje oprócz FAT32 także Ext2, Ext3, Ext4,BtrFS, ReiserFS, FFS i NFS. No cóż, bardziej przydałby się NTFS,ale na wykorzystanie sterownika nfts.sys z Windowsa XP przyjdziejeszcze trochę poczekać, przynajmniej do wersji 0.5.0. Częściąsystemu stało także się narzędzie fsutil – w przeciwieństwiedo windowsowego odpowiednika radzące sobie z systemami plików FAT,

Jądro systemu otrzymało wsparcie dla nowych windowsowych API, atakże funkcji znanych z Windowsa 2003, takich jak reparsepoints – nawet Microsoft nie ma pomysłu na polską nazwę, zgrubsza chodzi o atrybuty plików zawierające informacje olokalizacji oryginalnego pliku, wykorzystywane w miękkichdowiązaniach systemów plików. Poprawiono też błędy w menedżerzepamięci i dodano podstawowe wsparcie dla pamięci masowychkorzystających ze specyfikacji AHCI.

Dzięki poprawkom w sterowniku CDFS/ISO-9660, ReactOS pozwalateraz na instalację obrazów ISO z dowolnego napędu, bezkonieczności posiadania CD. Poprawiono też sterownik dźwiękuHDAUDBUS, w którym błąd uniemożliwiał uruchomienie systemu wwirtualizacji pod VMware z obecną w systemie kartą dźwiękową HD.ReactOS 0.4.7 poprawnie też sprawdza wpisy mapowania końca pamięcina fizyczne adresy, zapewniając w ten sposób lepszą kompatybilnośćze sprzętem.

Za tymi w sumie mało ekscytującymi dla zwykłych użytkownikówusprawnieniami idą jednak ciekawsze zmiany z wierzchu. ReactOSdoczekał się nowego menedżera aplikacji Rapps. Pozwala on nahurtowe pobieranie i instalowanie oprogramowania w tle, przestawiającprocentowe informacje o postępie i nie blokując pracy z menedżerem.Działa też wymuszanie aktualizacji, wyświetlanie listyzainstalowanego oprogramowania, a sekcja szczegółów informuje ozmianach i poprawkach nowych wersji.

A tour of the new ReactOS Application Manager

W ReactOS-ie można teraz swobodnie korzystać ze skórekprzygotowanych dla Windowsa XP. Poprawienie obsługi przezroczystościpozwoliło naprawić wiele wizualnych usterek przy nietypowychokienkach – wreszie poprawnie rysują się okna przeglądarektakich jak Firefox czy Chrome. Pojawiły się rozszerzenia powłokidla plików, a liczne inne ulepszenia rozszerzeń powłoki pozwoliłyna eksperymentalne wprowadzenie szybkiego uruchamiania. Poprawionoteż znacząco obsługę schowka i kosza na śmieci, które radząsobie teraz z operacjami na wielu plikach. Ogólnie, jak zapewniajądeweloperzy, znacznie dopracowano całe doświadczenie użytkownika,zachowanie pulpitu jest znacznie bliższe temu, co określaspecyfikacja Windowsów.

Obraz

Znacząco wzrosła też kompatybilność z oprogramowaniem.Poprawki dla liniowego trybu grafiki 4-bit pozwoliły na uruchomieniewielu klasycznych gier PC, możliwość tworzenia interaktywnychusług pozwoliła uruchomić w ReactOS-ie klienta zdalnego pulpituVMware Horizon, sporo poprawek doszło w modułach obsługiużytkownika, grupy i udostępniania.

ReactOS r75243: Crysis 1 (Demo Version)

Na koniec odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy ruszy na tymCrysis? Tak, ruszy. Co prawda z bardzo skromną wydajnością, aledziała. Dla hobbystów ze starym sprzętem ReactOS coraz bardziejstaje się systemem możliwym do używania na co dzień. Obraz ISOnajnowszej stabilnej wersji znajdziecie na stroniereactos.org/download.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)