Reddit areną masowych manipulacji. Pozycja na głównej już za 200 dolarów

Reddit areną masowych manipulacji. Pozycja na głównej już za 200 dolarów

Reddit areną masowych manipulacji. Pozycja na głównej już za 200 dolarów
24.02.2017 18:22, aktualizacja: 25.02.2017 12:13

Reddit nie bez powodu nazywany jest Pierwszą Stroną Internetu. Mieści się on w ścisłej czołówce najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych i stanowi, obok Facebooka, jeden z największych agregatorów treści. Za jego popularnością stoi przede wszystkim społecznościowy charakter – to użytkownicy oddolnie decydują, jakie materiały są najpopularniejsze. A przynajmniej tak im się wydaje.

Forbes informuje o masowym manipulowaniu treściami, jakie pojawiają się na najważniejszych subreditach. Dzięki działalności agencji posiadających wystarczające liczby fałszywych kont, za relatywnie niewielką opłatą na Reddicie można wypromować dowolną treść. Wszystko zaczęło się od eksperymentu redakcji Forbesa z całkowicie zmyślonym newsem.

Dzięki współpracy z rzeczonymi agencjami, za opłatę w wysokości zaledwie 200 dolarów, udało się go wypromować na szczyt kilku poczytnych subrreditów z milionami subskrybujących. Oczywiście takie metody zwiększania zasięgu treści, jak wykorzystanie głosowania z wieloma fałszywymi kontami nie są przez rzeczone agencje nazywane po imieniu. Posługują się oni językiem marketingu i mówią np. o technikach targetowania.

Wiadomość informacyjna od jednej z agencji. Źródło: Jay McGregor via forbes.com
Wiadomość informacyjna od jednej z agencji. Źródło: Jay McGregor via forbes.com

Ich usługi nie kończą się jedynie na manipulowaniu zawartością strony głównej. Obejmować mogą także wpływanie na popularność komentarzy. Usługodawcy deklarują, że mogą sterować dyskusjami pod danym wątkiem w wybranym, dogodnym dla zleceniodawcym kierunku. Wszystko to jest oczywiście precyzyjnie wycenione: w cenie od 25 do 40 dolarów można zaangażować uznane konta z ośmioletnim stażem. Usługa manipulowania bez względu na wykorzystane zasoby, której jedynym limitem jest wyznaczony przez zleceniodawcę cel, została przez jedną z agencji wyceniona na 1200 dolarów.

Według dziennikarzy Forbesa, mowa o praktykach, które mają miejsce od lat, sami przedstawiciele agencji – choć odmówili oni konkretnego wskazania swoich kampanii – mówią o setkach takich działań w ciągu ostatnich lat. W rezultacie Pierwsza Strona Internetu ma być manipulowany na szeroką skalę przez firmy, które chcą promować konkretną sprawę, produkt czy polityków.

Dla wielu takie praktyki są oczywistością. Za podobną oczywistość uważane było istnienie potężnego narzędzia nadzoru nad obywatelami, jakie po zamachach z 11 września uruchomili Amerykanie. Nie zmienia to faktu, że dopiero zdemaskowanie projektu PRISM przez Edwarda Snowdena rzeczywiście wpłynęło na opinię publiczną. Mimo że masowe manipulacje na Reddice są sprawą dalece mniej istotną, to nie można zapominać, że mowa o jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w Sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)