Rekord prędkości transferu. 100 mln razy szybciej niż wymaga Netflix

Szybki internet
Szybki internet
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. KLT

02.07.2024 13:27, aktual.: 02.07.2024 21:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Międzynarodowy zespół naukowców pobił rekord transferu danych. Udało się im osiągnąć prędkość rzędu 402 terabitów na sekundę. To nawet 100 mln razy szybciej, niż potrzeba do komfortowego strumieniowania treści.

Zespół naukowców z różnych części świata, pod kierownictwem ekspertów z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Japonii, osiągnął niebywały sukces w dziedzinie prędkości przesyłu danych przez internet. Grupa badaczy pobiła swój własny rekord osiągając prędkość 402 terabitów na sekundę.

To osiągnięcie jest znaczącym krokiem naprzód w porównaniu do ich wcześniejszego rekordu, który wynosił 301 terabitów na sekundę. Udało się to osiągnąć korzystając z pojedynczego, komercyjnie dostępnego światłowodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

100 mln razy szybciej niż potrzebujemy na co dzień

Naukowcy podkreślają, że ta prędkość jest niezwykle imponująca, szczególnie gdy porównamy ją do prędkości rekomendowanych przez Netflix do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, które wynoszą minimum 3 Mb/s. Prędkość osiągnięta przez naukowców jest 100 milionów razy szybsza.

Badacze zdołali osiągnąć tak wysoką prędkość przesyłu danych dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, w tym poszerzeniu liczby częstotliwości używanych do przenoszenia danych z czterech do sześciu.

Celem prowadzonych badań jest usprawnienie działania internetu, aby mógł on sprostać rosnącym wymaganiom zarówno biznesu, jak i indywidualnych użytkowników.

Ian Philips z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii, jeden z członków zespołu badawczego, podkreśla, że wyniki uzyskane przez zespół pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, co przyczyni się do stworzenia szybszego systemu. Philips wyraża nadzieję, że nowa technologia będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze, szczególnie w obliczu gwałtownie rosnącego zapotrzebowania.

Profesor Wladek Forysiak, również z Uniwersytetu Aston, dodaje, że ten przełomowy eksperyment był możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w laboratoriach badawczych zajmujących się telekomunikacją na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)