Rekordowy rok Apple – zamiast nowych iPhone'ów, 11 mln nowych akumulatorów

Rekordowy rok Apple – zamiast nowych iPhone'ów, 11 mln nowych akumulatorów15.01.2019 09:16
Użytkownicy iPhone'ów wymienili 11 mln akumulatorów. (depositphotos)
Użytkownicy iPhone'ów wymienili 11 mln akumulatorów. (depositphotos)

Tim Cook, dyrektor generalny Apple, stwierdził, że na gorszą sprzedaż nowych iPhone’ów miał wpływ m.in. program wymiany akumulatorów, w ramach którego znacząco obniżono cenę tej usługi. Okazuje się, że faktycznie mógł mieć rację.

Program wymiany akumulatorów został uruchomiony po nagłośnieniu afery ze spowolnianiem iPhone’ów. Apple zaimplementował bowiem w swoich smartfonach funkcję w oprogramowaniu, która po wykryciu zużytego akumulatora, mogła obniżyć szczytową wydajność procesora. Celem było zapewnienie stabilności i uniknięcie nagłych wyłączeń urządzenia.

Funkcję można uznać za naprawdę dobre rozwiązanie. Owszem, w zadaniach wymagających topowej wydajności smartfon działała gorzej. Jednakże, użytkownik zyskuje chociażby wspomnianą wyższą stabilność. Tak naprawdę wpadką Apple było trzymanie informacji o tej opcji w tajemnicy. Jak najbardziej, za ukrycie funkcji spowalniania, która mogła zachęcać do kupna nowego iPhone’a, firmie z Cupertino należy się dotkliwa kara.

Apple w ramach rekompensaty zdecydował się wprowadzić program wymiany akumulatora. Zamiast wcześniejszych 349 złotych, w przypadku wybranych iPhone’ów, cena została obniżona do 129 zł. Co więcej, wydana została aktualizacja iOS-a, która pozwala wyłączyć funkcję ograniczenia wydajności.

Nowy akumulator lepszy od nowego iPhone’a

Serwis 9to5Mac, powołując się na raport opublikowany w Daring Fireball, informuje, że w 2018 roku użytkownicy iPhone’ów wymienili aż 11 mln akumulatorów. To jak najbardziej rekordowy wynik – zazwyczaj liczba ta wynosi około 1-2 mln.

iPhone, nawet model 6s wydany w 2015 roku, z nowym akumulatorem zyskuje drugie życie. To w połączeniu ze świetną optymalizacją iOS-a 12, sprawia, że kupno nowego modelu wydaje się mniej atrakcyjne. W końcu stary smartfon wciąż pracuje naprawdę szybko. Po drugie, wymiana akumulatora to tylko 129 zł, z kolei za iPhone’a XR trzeba zapłacić około 3500 zł. Nie mówiąc już o topowych modelach – iPhone XS to około 4500 zł.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)