Remix OS Singularity – Continuum z Androidem, na jakie czekaliśmy?

Remix OS Singularity – Continuum z Androidem, na jakie czekaliśmy?

Remix OS Singularity – Continuum z Androidem, na jakie czekaliśmy?
22.02.2017 11:03, aktualizacja: 22.02.2017 11:17

Remix OS to bazujący na Androidzie x86 system operacyjny, którego zadaniem jest dostarczenie wygodnego i prostego obsłudze środowiska, w którym na pecetach bezproblemowo będzie można uruchomić aplikacje przeznaczone na system mobilny Google. Wersję 2.0 uruchomić można także na tabletach.

Mimo że rezultaty są udane, to przyszłość Remix OS maluje się raczej w ciemnych barwach. Wszystko to za sprawą samego Google, które udostępniło sklep Google Play i aplikacje z Androida w swoim Chrome OS-ie. Nic dziwnego zatem, że Jide, twórcy Remix OS, poszukują nowego kierunku rozwoju. A tym może być Remix OS Singularity – ROM na smartfony, który umożliwić ma uruchomienie trybu analogicznego do microsoftowego Conitnuum, jednak w całości opartego na Androidzie.

Remix Singularity introduction video

W drugiej połowie 2017 roku Jide ma zamiar udostępnić Remix OS for Mobile – ROM, który ma być możliwie jak najmniej zmodyfikowanym Androidem. Jego najważniejszą cechą jest jednak możliwość podłączenia smartfonu do pecetowych peryferiów czy laptopa, na których uruchomiony zostanie Remix OS. Funkcja ta będzie nosić nazwę Remix OS Singularity.

W wywiadzie dla The Verge, szef Jide deklaruje, że Remix OS-a nie będą dotyczyć ograniczenia, jakie pogrążyły wszystkie dotychczasowe próby dokowania smartfonów i uruchamiania na peryferiach stacjonarnych systemów operacyjnych, na czele z Continuum, ale także dogorywającym Ubuntu Convergence.

Wciąż jednak na Remix OS konieczna jest samodzielna instalacja aplikacji Google, na czele z Google Play, co jest czasochłonne i dla przeciętnego użytkownika wystarczy, aby omijać sytem Jide szerokim łukiem. Tutaj zdecydowaną przewagę mają chromebooki – każdy model wydany w tym roku będzie obsługiwał aplikacje na Androida.

Co ważne, smartfon z mobilnym Remix OS-em będzie jedynym urządzeniem koniecznym do korzystania z Singularity – nie trzeba go będzie podłączać do peceta, lecz bezpośrednio do monitora. Obsługiwane mają być także telewizory. Mimo to wiele pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi – przede wszystkim to o możliwości mobilnego Remix OS i korzystania ze smartfonu po podłączeniu do urządzeń peryferyjnych.

Obraz

Niewyjaśniona pozostaje także kwestia kompatybilności. W celu popularyzacji Remix OS Singularity, Jide planuje nawiązać partnerstwo z chińskimi producentami, którzy wyprodukują smartfony preinstalowanym mobilnym Remix OS. To jednak nie tutaj tkwi potencjał, a właśnie w możliwości samodzielnego pobrania i instalacji darmowego ROM-u. Jest to w tej chwili w zasadzie jedyna przewaga nad Chrome OS-em.

Nie można jednak zapominać, że chromebooki, które gotowe są do pracy sekundę po naciśnięciu włącznika są adresowane do zupełnie innej grupy, niż ta, która poświęci czas na samodzielną instalację ROM-u. O tym, jak Singularity sprawuje się w praktyce, przekonać mamy się w latem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)