Rinspeed microSNAP – kolejny koncept modułowego pojazdu autonomicznego

Rinspeed microSNAP – kolejny koncept modułowego pojazdu autonomicznego

Wydaje się, że przyszłość motoryzacji to przeszklone pudełka bez kierownicy. (fot. materiały prasowe)
Wydaje się, że przyszłość motoryzacji to przeszklone pudełka bez kierownicy. (fot. materiały prasowe)
09.12.2018 12:12

Jakiś czas temu szwajcarska firma Rinspeed, znana przede wszystkim z dość ekscentrycznych projektów samochodów, zaprezentowała wstępny projekt pojazdu autonomicznego. Teraz w sieci pojawiły się nowe szczegóły o microSNAP.

Oficjalny debiut pojazdu autonomicznego microSNAP zaplanowano na przyszłoroczne targi CES. To tak naprawdę mniejsze, bardziej kompaktowa i dopracowana wersja poprzedniego projektu SNAP. Pod względem gabarytów, microSNAP można porównać do Renault Twizy, zaś zakres funkcjonalności jest bardzo szeroki i obejmuje transport zarówno ludzi, jak i towarów.

Podobnie jak poprzednia koncepcja SNAP, konstrukcja microSNAP oparta jest na bazie przypominającej deskorolkę, w której umieszczono układ napędowy, systemy sterujące jazdą autonomiczną itp. Na tej platformie można umieścić jeden z wielu modułów tj. dwuosobowa kapsuła pasażerska, jak również moduł przeznaczony do transportu towarów np. żywności w obrębie dużego kompleksu hurtowni itp. Na poniższym filmie zaprezentowano, że microSNAP nadaje się również do transportu większych przedmiotów – wszystko zależy od pomysłu oraz zastosowanego modułu.

Wspomniana konstrukcja modułowa, składająca się z dwóch elementów – podwozia i części przeznaczonej do transportu ludzi lub rzeczy – pozwala na szybkie dostosowywanie pojazdu do wymagań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd służący do rozwożenia towarów w ciągu kilku minut przekształcić w autonomiczną taksówkę i oddelegować np. do transportu pracowników. Rzecz jasna baza, czyli wspomniana „deskorolka”, zostanie wyposażona w najnowocześniejsze technologie związane z oświetleniem, komunikacją z innymi pojazdami i użytkownikami dróg itp.

Obraz

Nie oszukujmy się. Pojazd nie wygląda atrakcyjnie i przypomina pudełko na kołach, ale we wnętrzu kapsuły pasażerskiej znajdziemy bardzo zaawansowane i uprzyjemniające podróż rozwiązania. Mowa między innymi o przyciemnianych na żądanie szybach, skanerach, czujnikach i systemach, które dopasowują ustawienia pojazdu do nastroju i potrzeb pasażerów. Kapsuła posiada również tapicerkę ze skóry i dzianiny, a także 49-calowy zakrzywiony wyświetlacz LED do celów rozrywkowych. Mówiąc o rozrywce, kapsuła ma dwie osobne strefy dźwiękowe, dzięki czemu pasażerowie mogą słuchać własnej muzyki lub programu rozrywkowego bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Jeśli to nie było wystarczająco imponujące, microSNAP jest w stanie rozpoznać pasażerów i natychmiast dopasować wszystkie ustawienia do ich preferencji nawet, jeśli z pojazdu korzysta kilkadziesiąt osób. Zdaniem firmy Rinspeed, taka funkcjonalność pozwala użytkownikom poczuć, że wsiadają do własnego auta mimo, iż korzystają z niego również inni. Rzecz jasna system rozpoznaje również polecenia głosowe - model obsługuje wielu popularnych asystentów głosowych, takich jak Alexa, Cortana i Siri. Co ciekawe, obsługiwany jest nawet Bixby Samsunga. Ciekawe, czy pojawi się Asystent Google.

Na razie nie wiadomo kiedy Rinspeed wprowadzi microSNAP do produkcji, ale Szwajcarzy intensywnie poszukują inwestorów, którzy będą zainteresowani zakupem pierwszych egzemplarzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)