Rok 2018 kolejnym rokiem AMD w procesorach? Oto nowe Ryzeny

Rok 2018 kolejnym rokiem AMD w procesorach? Oto nowe Ryzeny

Rok 2018 kolejnym rokiem AMD w procesorach? Oto nowe Ryzeny
08.01.2018 15:54

Rok 2017 był bardzo dobry dla AMD. Ryzen i Vega uratowałyczerwoną drużynę, pokazały że wciąż można rzucić wyzwanie –i wygrywać – z Intelem i Nvidią. A jaki będzie rok 2018? Nategorocznym CES wystąpił dyrektor techniczny AMD, Mark Papermaster,przedstawiając dalsze plany na najbliższe czasy, przynajmniej wodniesieniu do Ryzenów.

Zen nowej generacji

Trwają końcowe prace nad nową generacją rdzenia Zen,wykorzystywanego w Ryzenach. Nie jest to druga generacja, lecz raczejulepszenie istniejącej konstrukcji poprzez zastosowanie nowegoprocesu litograficznego GlobalFoundries 12nm (obecne czipyprodukowane są w procesie 14 nm). AMD nazywa to Zen+ i przynosi zasprawą wyższego taktowania wzrost wydajności o około 10% cykl docyklu, z potencjałem do dalszych optymalizacji.

Obraz

Zen+ zadebiutować ma na rynku już w kwietniu, kiedy to pojawisię czipset X470. Ma on zapewnić mniejsze zużycie energii,obniżone opóźnienia i lepszą przepustowość szyny USB. Jakpoinformowano będzie on też kompatybilny z Ryzenami 3, 5 i 7pierwszej generacji. Co więcej, Ryzeny 2000 na odświeżonychrdzeniach mają też działać na starych płytach głównych, po tymjak zainstalowana zostanie na nich aktualizacja firmware. Zestawoferowanych modeli procesorów ma być podobny do zeszłorocznego.

Obraz

AMD utrzymuje, że z tymi nowymi procesorami będzie w staniezaoferować więcej graczom. Ulepszone wersje technologii PrecisionBoost 2 i XFR 2 pozwolą na wyższą wydajność w specyficznych dlagier obciążeniach roboczych, w których jednocześnie działa wielelekkich wątków na CPU. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy czerwonipozwolą na podkręcanie pojedynczych rdzeni czy włączeniePrecision Boost na podkręconych systemach. Obecnie podkręcanieRyzenów (a szczególnie Ryzenów Threadripper) nie zawsze jestsensowne – traci się wówczas osiągi zapewniane przez XFR.

Obraz

Ryzen i Vega w jednej kostce

Zanim jednak pojawią się Ryzen 2000 z rdzeniami Zen+, dostaniemywreszcie pierwsze desktopowe APU, oraz nowe układy mobilne. Już wlutym zobaczymy modele Ryzen 5 2400G oraz Ryzen 3 2200G. W założeniumają skuteczniej rywalizować z czipami Intel Core i5 oraz i3,mającymi w przeciwieństwie do Ryzenów zintegrowany układgraficzny.

Obraz

Tak więc 2400G to czterordzeniowy, ośmiowątkowy czip, taktowanymaksymalnie 3,9 GHz, z 11 jednostkami obliczeniowymi GPU i TDP 65 W,zaś 2200G to cztery rdzenie, cztery wątki i maksymalne taktowanie3,7 GHz, z ośmioma jednostkami obliczeniowymi GPU. Sugerowane cenydetaliczne wynoszą odpowiednio 169 i 99 dolarów. AMD zapewnia, że2400G wydajnością będzie dorównywał zestawieniu Intel Corei5-8400 z kartą Nvidia GT 1030, będąc zarówno tańszy jak ibardziej energooszczędny. Oczywiście oba modele APU będąodblokowane, więc entuzjaści zdołają wyciągnąć z nich znaczniewięcej.

Obraz

Ciekawe APU mamy także na rynku laptopów. Już jutrozadebiutować mają dwa nowe mobilne Ryzeny – 2300U i 2200U.Pierwszy oferuje cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2-3,4 GHzoraz sześć jednostek obliczeniowych GPU, drugi dwa rdzenie, czterywątki, taktowanie 2,5-3,4 GHz i trzy jednostki obliczeniowe GPU. Wzałożeniu mają one być rywalami dla Atomów Apollo/Gemini Lake.

Obraz

A co ze wspomnianą na początku nową generacją rdzenia Zen, tj.Zen 2? Wygląda na to, że ukończono prace projektowe, a samaprodukcja miałaby rozpocząć się pod koniec tego roku.GlobalFoundries zamierza wykonać wykorzystujące je nowe Ryzeny wnowym procesie 7 nm. To wszystko, co o nich na razie wiemy.

Obraz

Sztuczna inteligencja w 7 nanometrach

Vega nie była aż takim sukcesem jak Ryzen. Debiut w procesie 14nm pokazał, że pod względem kultury pracy te karty pozostawiajątrochę do życzenia. I chyba AMD zdaje sobie z tego sprawę, bowiemzamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek specjalną kartęgraficzną w architekturze Vega, ale wykonaną już w procesie 7 nm.Nie będzie ona jednak adresowana do graczy, ale przede wszystkim doobciążeń związanych ze sztucznymi inteligencjami. Spodziewajmysię więc specjalnych optymalizacji dla arytmetykizmiennoprzecinkowej połowicznej precyzji.

Obraz

Wspomniano też o nowych układach graficznych Radeon Mobile dlalaptopów, które wyróżniać się mają zastosowaniem szybkiejpamięci HBM2, ale to właściwie wszystko – najwyraźniej nabardziej konkretną rozmowę na temat Vegi musimy jeszcze poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)