Rosja gotowa na odłączenie się od internetu. Przyśpieszyli ze względu na protesty

Rosja gotowa na odłączenie się od internetu. Przyśpieszyli ze względu na protesty

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
02.02.2021 13:07

Rosyjskie media informują o gotowości projektu RuNet. "Pod względem prawnym i technologicznym jesteśmy gotowi do odłączenia od globalnego internetu, jeśli zajdzie taka potrzeba" - brzmi jeden z komunikatów. Z kolei Dmitrij Miedwiediew komentuje, że odłączenie będzie niełatwe i naprawdę by tego nie chciał.

Od 1 lutego RuNet znajduje się w gotowości operacyjnej. Informację o wejściu w życie ustawy o rosyjskim segmencie internetu przekazał były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. W przeciągu ostatniego roku przeprowadzono szereg testów, które udowodniły skuteczność w blokowaniu zewnętrznego ruchu sieciowego. W ostatnim czasie procesy testowania przyspieszono.

Nieoficjalnie, uruchomienie RuNet zostało przyśpieszone ze względu na obecną sytuację w Rosji. Chodzi o protesty związane z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego oraz film dotyczący pałacu Putina. Już wcześniej, Roskomnadzor wymuszał na mediach społecznościowych ukrywanie treści nawołujących do strajków, a teraz służby mogą pójść o krok dalej.

W rozmowie z rosyjską agencją Interfax Miedwiediew stwierdził, że decyzję o wprowadzeniu RuNetu podjęto także ze względu na politykę Stanów Zjednoczonych. Były prezydent Rosji mówił o "kluczowych prawach kontrolnych do internetu", których wprowadzenie może sprawić, że Rosja będzie chciała odłączyć się od globalnej sieci. Mówił też, że Rosja jest gotowa na odłączenie od systemu płatności SWIFT.

Działania związane z powstawaniem RuNetu oficjalnie rozpoczęto 1 listopada 2019 roku. Wówczas w życie weszła ustawa o "suwerennym runecie", która zobowiązywała operatorów sieci do instalowania narzędzi filtrujących ruch i ograniczających dostęp do niektórych witryn. Pod koniec 2020 roku Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą agencji Roskomnadzor na blokowanie lub spowalnianie zagranicznych zasobów sieciowych, które zostaną uznane za szkodliwe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)