Rosja wprowadza kontrowersyjne prawo. Zablokują Facebooka, Twittera czy YouTube'a

Rosja wprowadza kontrowersyjne prawo. Zablokują Facebooka, Twittera czy YouTube'a

Ostatni podpis musi złożyć Władimir Putin /fot. GettyImages
Ostatni podpis musi złożyć Władimir Putin /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
29.12.2020 12:32

Rosjanie będą mogli zablokować dowolną platformę internetową w każdej chwili. Projekt ustawy wywołującej spore kontrowersje jest już bliski wejścia w życie. Jeśli tak się stanie, rosyjski rząd będzie mógł zablokować dostęp do Facebooka, YouTube'a, Twittera i innych portali.

Projekt ustawy został już przyjęty przez Dumę Państwową (izba niższa), a teraz trafi do rąk Rady Federacji (izba wyższa). Jeśli zostanie zaakceptowana przez jej reprezentantów, niezbędny będzie już tylko jeden podpis. Ustawę musi przyjąć prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin.

Jeśli ustawa faktycznie wejdzie w życie, Rosja będzie blokować dowolne witryny i aplikacje. Podobno głównym celem mają być media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Rosyjskim prawodawcom ma nie pasować amerykańskie podejście do takich serwisów. Dodatkowo, oberwać się może także Google'owi, ale wśród wymienianych usług mówi się tylko o YouTube.

Blokada mediów społecznościowych może zostać wprowadzona, jeśli tylko pojawią się na nich treści niekorzystne dla Rosji

Reprezentanci Dumy Państwowej dodają także, że Rosja będzie blokować serwisy internetowe, które będą działać na niekorzyść kraju. Chodzi o witryny, które będą propagować treści dyskryminujące w stosunku do Rosji i ich mediów. W tym roku do parlamentu FR trafiło kilka skarg mediów krajowych, których konta były cenzurowane lub ograniczane przez właśnie Facebooka, YouTube czy Twittera.

Jednym z przykładów może być oznaczanie mediów kontrolowanych przez państwo, co wprowadził zarówno YouTube, Twitter jak i Facebook. W ciągu ostatnich lat Rosja znacząco radykalizuje swoje podejście do treści publikowanych w sieci. Jednym z głośniejszych tematów była możliwość całkowitego odłączenia Rosji od globalnej sieci. Z kolei w ubiegłym tygodniu rosyjski sąd ukarał Google grzywną, za nie usuwanie treści z wyszukiwarki, które zostały zakazane przez władze Rosji.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)