Rosjanie i Chińczycy włamywali się jednocześnie. Kompromitacja amerykańskiej administracji

Rosjanie i Chińczycy włamywali się jednocześnie. Kompromitacja amerykańskiej administracji

Rosjanie i Chińczycy włamywali się jednocześnie. Kompromitacja amerykańskiej administracji
Łukasz Michalik
07.02.2021 15:31, aktualizacja: 07.02.2021 15:46

Skandal związany z oprogramowaniem SolarWinds Oriona wydaje się nie mieć końca. Do ujawnionych wcześniej, kompromitujących wpadek należy dopisać kolejną, której ofiara padł – tym razem- amerykański Departament Rolnictwa.

Jak wynika z danych, ujawnionych przez FBI i przekazanych dalej przez agencję Reutera, problem z odkrytymi dotychczas atakami może być wierzchołkiem góry lodowej. Wszystko za sprawą faktu, że do danych, przetwarzanych przez amerykańskie instytucje federalne, mógł mieć dostęp więcej, niż jeden cyberprzestępca.

Zdaniem amerykańskich śledczych, w czasie gdy do poufnych danych amerykańskiej administracji uzyskiwali dostęp Rosjanie, równolegle dochodziło do kolejnego włamania. Tym razem napastnikami byli Chińczycy. Ich łupem mogły paść dane nawet 600 tys. pracowników federalnych, w tym także dane dotyczące kwestii związanych z płacami i przelewami bankowymi.

Ciekawa jest w tym przypadku reakcja wszystkich bezpośrednio zainteresowanych, którzy zgodnie zaprzeczają, by jakikolwiek atak miał miejsce. Opinię tę podtrzymuje zarówno departament rolnictwa, jak i Chińczycy, którzy na informacje o swoim udziale w atakach reagują słowami o „złożonym problemie technicznym”, którego doświadczyło amerykańska administracja. Rosjanie – przynajmniej na razie – powstrzymują się od komentarza.

Ostrożne jest także SolarWinds - firma potwierdziła jedynie, że doszło do włamania, ale nie sposób ustalić, kim byli włamywacze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)