Rosjanie stworzą własny system operacyjny

28.10.2010 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi agencja AFP, rosyjskie władze planują stworzyć konkurenta dla Windowsa. Na projekt przeznaczonych będzie 150 mln rubli (około 14 mln złotych).

Zdaniem deputowanego rosyjskiej Dumy, Ilii Ponomarewa, nowy system operacyjny będzie oparty na Linuksie. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie chcą wydać jego dystrybucję, chodzi raczej o opracowanie własnego systemu jedynie bazującego na Linuksie. Nowy system ma umożliwić Rosji uniezależnienie administracji od technologii Microsoftu, a także poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów. Jak podaje serwis Neowin, już pod koniec 2007 roku ówczesny wicepremier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział porzucenie Windowsa na rzecz alternatywnego rozwiązania.

Według Ponomarewa nadal nie dopracowano szczegółów projektu. Na jego temat prowadzone będą rozmowy z obecnym wicepremierem Sergiejem Iwanowem w grudniu tego roku. Rosyjskie władze nie są jedynymi, które planują uniezależnienie administracji od systemu Microsoftu. Narodową dystrybucję Linuksa stworzono również w Korei Północnej, o czym informowaliśmy w kwietniu tego roku.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)