Rosyjska branża nuklearna nie chce Microsoftu, przechodzi na Linuksa

Rosyjska branża nuklearna nie chce Microsoftu, przechodzi na Linuksa

31.03.2015 20:13, aktual.: 01.04.2015 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec zeszłego roku wielokrotnie pojawiały się informacje o planowanej rezygnacji rządu Chin z oprogramowania stworzonego przez korporacje z Zachodu. Rząd ChRL w trosce o bezpieczeństwo swojej infrastruktury informatycznej zarówno w zakresie administracji, jak i strategicznych działów gospodarki, zdecydował się na wprowadzenie własnych rozwiązań. Dziś wiemy, że na końcowym etapie adaptowania rodzimego oprogramowania jest Rosja.

Prace nad stworzonym przez Rosjan systemem operacyjnym zostały już w zasadzie zakończone. Aktualnie trwa testowanie oraz certyfikacja, która ma potwierdzić jego skuteczność i niezawodność. Oprogramowanie ma być bowiem wykorzystywane przede wszystkim w energetyce jądrowej, mówi się jednak także o obsługiwaniu infrastruktury związanej z bronią jądrową. Biorąc pod uwagę jak istotna dla państwa jest niezależność energetyczna i zdolność wykorzystania broni masowego rażenia, trudno się dziwić rezygnacji z rozwiązań, które powstały na terytorium potencjalnego wroga.

Obraz

Paweł Biedniagin z firmy Softorium pracującej nad rosyjskim systemem niezwykle jasno precyzuje konieczność powstania takiego oprogramowania:

Bardzo prawdopodobne, że Microsoft ma jakąś możliwość zdalnego dostępu lub przekazywania danych. Konieczne jest zatem, aby tego rodzaju strategiczne obiekty zostały przeniesione na coś swojego.

Biedniagin podkreśla także, że jest to szczególnie ważne w kontekście napiętych stosunków Rosji z zachodnimi państwami, zauważa jednak także aspekt ekonomiczny. Aktualnie na zakup licencji na oprogramowanie Rosja wydaje co roku równowartość niemal miliarda złotych.

O rosyjskim systemie wiadomo jak dotąd niewiele – jak można się było spodziewać, bazuje on na odpowiednio zmodyfikowanym jądrze Linuksa. Podkreśla się, że rosyjscy programiści muszą jeszcze stworzyć własne sterowniki. Taki stan rzeczy nie przeszkadza jednak Rosjanom twierdzić, że wprowadzenie nowego oprogramowania do użycia nastąpi już w 2016 roku. Oczywiście nie przewiduje się, aby zostało ono kiedykolwiek udostępnione przeciętnym użytkownikom. Ba, można się nawet spodziewać, że w trosce o bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej nie pojawią się już żadne dodatkowe informacje na ten temat.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)