Rosyjski portal pisze o marszu w Hajnówce. Stanisław Żaryn: walka informacyjna przeciw Polsce

Rosyjski portal pisze o marszu w Hajnówce. Stanisław Żaryn: walka informacyjna przeciw Polsce

Stanisław Żaryn zabiera głos w sprawie tekstu na rosyjskim portalu RuBaltic.ru (fot. YouTube)
Stanisław Żaryn zabiera głos w sprawie tekstu na rosyjskim portalu RuBaltic.ru (fot. YouTube)
09.03.2021 14:33, aktualizacja: 09.03.2021 15:36

Portal trwale zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciw Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce "coraz większą popularność" zyskują "ruchy nacjonalistyczne i neonazistowskie" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych ocenił, że nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciw Polsce.

Tekst, który skomentował Żaryn, ukazał się 1 marca na działającym w Kaliningradzie rosyjskim portalu RuBaltic.ru, który prezentuje się jako portal analityczny poświęcony krajom poradzieckim, w tym głównie bałtyckim.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, artykuł w większości składa się z przedruku depeszy państwowej białoruskiej agencji BiełTA, również z 1 marca, który RuBaltic.ru opatrzył własnym komentarzem. Tekst, do którego odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych dotyczy wypowiedzi białoruskiego deputowanego Andreja Sawinycha, szefa stałej komisji spraw międzynarodowych w Izbie Reprezentantów o marszu w Hajnówce ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  • Tekst jest oparty na wypowiedzi parlamentarzysty z Białorusi, który skrytykował inicjatywę marszu w Hajnówce, będącego częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - napisał na TT Żaryn. - Przy tej okazji Andrej Sawinych insynuuje, że w Polsce odradzają się ruchy neonazistowskie, czego dowodem ma być… wydana wraz z komentarzem historycznym książka "Mein Kampf", a także ustanowienie dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych - dodał.

"Białoruska i rosyjska propaganda"

  • Białoruska i rosyjska propaganda oskarża także Polskę o rewizjonizm historyczny, który przejawiać się ma brakiem zgody na rosyjskie kłamstwa na temat "wyzwolenia" Polski w 1945 r. Władze RP są również poddawane krytyce z uwagi na dekomunizację przestrzeni publicznej w Polsce - pisze dalej Żaryn.
  • Propaganda rosyjska i białoruska wykorzystują motywy historyczne w bieżącej walce politycznej przeciwko Polsce. Polska stała się jednym z głównych celów rosyjskiej i białoruskiej propagandy, która wykorzystuje zarówno bieżące, jak i historyczne wątki - kończy swój wpis rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Agencja BiełTA w depeszy zatytułowanej "Sawinych wypowiedział się na temat akcji radykalnej prawicy w polskiej Hajnówce" cytuje deputowanego, powołując się na służby prasowe białoruskiej Izby Reprezentantów.

  • Z ubolewaniem przyjęliśmy informacje o wydarzeniach organizowanych na cześć tak zwanych żołnierzy wyklętych niedaleko granicy z naszym krajem, w polskim mieście Hajnówka, miejscu, gdzie mieszkają etniczni Białorusini. Tego rodzaju akcje radykałów z jednej strony wywołują ubolewanie, a z drugiej - rosnące zaniepokojenie. W Polsce coraz silniej popularność zyskują ruchy nurtu nacjonalistycznego i neonazistowskiego. W styczniu w szerokiej sprzedaży znalazło się wydanie książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf". 8 lutego na czele wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej stanął jeden z liderów ugrupowania neonazistowskiego - miał powiedzieć Sawinych.
  • Strona polska usiłuje fałszywie obciążyć winą Związek Radziecki za rozpoczęcie II wojny światowej, a jednocześnie niszczy pomniki i samą pamięć o żołnierzach radzieckich, którzy za cenę własnego życia wyzwolili Polskę i zniszczyli "brunatne niebezpieczeństwo", które zawisło nad całym światem - napisała BiełTa, cytowana przez PAP.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)