Rosyjski ransomware na Androida. Jego twórcy podszywają się pod FBI

Nowy wirus na Androida /Fot. Pixabay
Nowy wirus na Androida /Fot. Pixabay
Arkadiusz Stando

28.04.2020 15:15

Analitycy firmy Check Point wykryli nowy rodzaj złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia z systemem Android. Określone mianem "Black Rose Lucy", ma być modyfikacją wykrytego we wrześniu 2018 roku malware. Za jego stworzenie odpowiedzialni są Rosjanie.

Wykryte w 2018 roku zagrożenie polegało na dwuetapowym ataku. Pierwszym elementem był Lucy Loader, umożliwiający zdalne sterowanie i kontrolujący cały botnet. Po znalezieniu się na urządzeniu z systemem Android, wirus instaluje kolejne złośliwe oprogramowanie - Black Rose Dropper.

Jego zadaniem jest zbieranie danych ofiary, oraz wykonywanie zdalnych komend, w tym instalowanie dodatkowego malware. Tym razem zadanie odświeżonego "szkodnika" jest bardziej zauważalne. Pliki zostają zaszyfrowane, a na ekranie wyświetla się komunikat z żądaniem okupu. Nowy raport Check Point znajdziecie tutaj.

W wyświetlonym komunikacie przestępcy podszywają się pod amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI), oskarżając użytkownika o posiadanie nielegalnych treści pornograficznych. Informują, że odblokowanie urządzenia jest możliwe jedynie po opłaceniu "grzywny" w wysokości 500 dolarów. I tu spodziewalibyśmy się, że pojawią się Bitcoiny, ale nie tym razem. Przestępcy żądają zapłaty za pomocą karty kredytowej.

Obraz

Analitycy Check Point zebrali aż 80 "próbek" nowego wariantu Black Rose Lucy. Malware ukrywał się w nieszkodliwych aplikacjach takich jak np. odtwarzacz wideo, wykorzystując usługę ułatwień dostępu Androida do zainstalowania ładunku bez wiedzy użytkownika.

  • Mobilne szkodliwe oprogramowanie staje się coraz bardziej wyrafinowane i bardziej wydajne, ponieważ cyberprzestępcy szybko się uczą, czerpiąc z doświadczeń poprzednich kampanii. W tym wypadku fałszywy komunikat FBI to wyraźna taktyka zastraszania – mówi Aviran Hazum, manager w dziale badań mobilnych w Check Point Software Technologies.

Podsumowując raport, analityk z Check Point stwierdza, że ransomware na systemy mobilne bardzo szybko ewoluuje. Prędzej czy później świat urządzeń mobilnych zostanie zaatakowany przez potężnego wirusa. Ekspert dodaje, że należy zainstalować odpowiednie rozwiązanie bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych oraz korzystać wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami. Należy również na bieżąco aktualizować system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)