Rosyjskie grupy haktywistyczne znów atakują. Na celowniku Polska i kraje bałtyckie

Rosyjskie grupy haktywistyczne znów atakują. Na celowniku Polska i kraje bałtyckie

Hakerzy z Rosji atakują
Hakerzy z Rosji atakują
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
oprac. KMO
11.09.2023 14:16

Rosyjscy cyberprzestępcy nie dają za wygraną i ponownie przystąpili do ataku. Tym razem, jak informuje Check Point Research, siły połączyło aż 17 prorosyjskich grup haktywistycznych, które postanowiły zaatakować strony internetowe urzędów i firm zlokalizowanych w krajach bałtyckich oraz w Polsce. Wszystko to jest częścią szerszej kampanii dezinformacyjnej, której celem jest wsparcie rosyjskiej narracji wojennej.

Rosyjskie grupy haktywistów, które do tej pory nie współpracowały ze sobą, postanowiły połączyć siły i przeprowadzić serię ataków na kraje bałtyckie. Pierwsze uderzenie przeprowadziła grupa Beregini. Równocześnie, grupa NoName057(16) ogłosiła, że w ramach tej samej kampanii zaatakowała strony internetowe takich podmiotów jak KGHM Polska Miedź, Polskie Forum Ekonomiczne, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Polskie Radio oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Na szczęście, po kilku godzinach większość stron odzyskała pełną funkcjonalność.

Rosyjskie grupy haktywistyczne znów atakują

Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce, podkreśla, że ataki DDoS przeprowadzane przez prorosyjskich haktywistów są raczej chwilową uciążliwością i na razie nie stanowią poważnego zagrożenia. Zdaniem Głażewskiego, cyberprzestępcom zależy głównie na zyskaniu uwagi i manipulowaniu opinią publiczną. Ich celem jest zmiana nastrojów społecznych, co w konsekwencji ma ograniczyć wsparcie dla Ukrainy.

Grupa NoName nie ograniczyła się jednak tylko do ataków na Polskę. Zaatakowała również strony Litewskiego Instytutu Energetycznego, Stowarzyszenia Litewskich Agentów Turystycznych oraz firm transportowych i agencji PR. Przedstawiciele grupy NoName057(16) na swoim kanale Telegram zadeklarowali: "Deklarujemy wsparcie dla naszych sił zbrojnych w Specjalnej Operacji Wojskowej! Pomścimy Psków, Krym i Donbas! Za wszystkich niewinnych ludzi zabitych przez nazistów, a zwłaszcza za małe dzieci!"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W operacji przeciwko krajom bałtyckim wzięły udział następujące grupy haktywistyczne: Beregini, RaHDIt, Killnet, Zarya, Joker DPR, Wagner, HakNet Team, NoName057(16), Black Wolfs, BEAR.IT.ARMY, Voskhod, People's CyberArmy, Patriot Black Matrix, DEADFOUD, Voskhod, Xecatsha, BEARSPAW. Każda z nich przyczyniła się do tej skoordynowanej akcji, która miała na celu destabilizację sytuacji w regionie.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie