Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka

Strona głównaRozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka
04.02.2016 15:27
Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka

Crypter to rozszerzenie dostępne dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox, które ma zabezpieczyć komunikację użytkowników korzystających do tego celu z Facebooka. Twórcy wyszli z całkiem rozsądnego założenia, że nie ma sensu tworzyć kolejnego niszowego programu i lepiej pracować nad szyfrowaniem komunikatora wykorzystywanego codziennie przez miliony użytkowników, Messengera. To jednak nie spodobało się władzom serwisu.

Crypter - A very dull conversation.

Po zainstalowaniu Cryptera, w oknach czatu na Facebooku pojawia się nowa ikona, kłódka. Jest ona dostępna tylko w przypadku komunikacji na stronie samego serwisu, pozostaje niedostępna na aplikacjach Messengera, nie jest także aktywna w przypadku rozmów grupowych. Ograniczeń jest zatem całkiem sporo, niemniej darmowy Crypter jest dziecinnie prosty w obsłudze i pozwala na zaszyfrowaną komunikację także z osobami, które nieszczególnie zabiegają o poufność swojej korespondencji.

Po kliknięciu na kłódkę, użytkownik ma możliwość wybrania hasła, które innym kanałem dostarcza swojemu rozmówcy. Po ustaleniu haseł, całość rozmowy zostaje zaszyfrowana lokalnie z wykorzystaniem implementacji CryptoJS i AES. Możliwy jest także wybór pomiędzy automatycznym szyfrowaniem i odszyfrowaniem wiadomości a każdorazowym wykorzystywaniem hasła. Tak przynajmniej było dotychczas.

350172312840333249
350172312840398785

Na oficjalnej stronie rozszerzenia pojawił się bowiem komunikat, że Crypter stał się obiektem zainteresowania Facebooka, który zablokował możliwość korzystania z rozszerzenia. Twórcom programu nie został w tej sprawie dostarczony żaden oficjalny komunikat, który uzasadniałby taką decyzję administracji serwisu. Komunikacja z wykorzystaniem Cryptera po prostu z dnia na dzień przestała być możliwa.

W praktyce błąd występuje w momencie ustalenia hasła. Po kliknięciu na kłódkę, wprowadzeniu hasła i zatwierdzeniu go, przeglądarka zwraca komunikat o błędzie rozszerzenia. Tamże zawarta jest prośba o kontakt z jego twórcami. Ci z kolei deklarują, że prace nad Crypterem skupią się teraz na próbach obchodzenia zabezpieczeń Facebooka i przywróceniu rozszerzeniu pełni funkcjonalności. Zachęcają zatem wciąż do instalowania Cryptera, czego można dokonać na stronie rozszerzenia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)