Rozwój sieci 5G w Polsce. Eksperci oceniają jego wpływ na wyjście z kryzysu gospodarczego

Rozwój sieci 5G w Polsce. Eksperci oceniają jego wpływ na wyjście z kryzysu gospodarczego

fot. GettyImages
fot. GettyImages
08.02.2021 17:11

Eksperci są zdania, że rozwój sieci 5G w Polsce może przyczynić się do wychodzenia gospodarki z kryzysu postpandemicznego. Nowe rozwiązania obejmują nie tylko rozszerzanie usługi w naszym kraju, ale również budowę nowej infrastruktury oraz prace legislacyjne.

W grudniu sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski informował, że w Polsce UKE rozpoczął proces, który zmierza do tego, aby ogłosić aukcję częstotliwości dla 5G. Przyznał również, że w połowie roku powinien zakończyć się etap "zdefiniowania wymagań w zakresie bezpieczeństwa sieci".

W międzyczasie szybko postępuje budowa infrastruktury niezbędnej do obsługi łączności w nowym standardzie. Orange Polska, Polkomtel oraz Play zwiększyły od początku roku zasięg sieci 5G o kolejne nowe lokalizacje, a planów na rozwój jest jeszcze więcej.

"Obecnie polscy operatorzy rozwijają 5G w oparciu o częstotliwości współdzielone z inną technologią, trudno więc porównać zaawansowanie prac z innymi krajami, np. tymi, w których częstotliwości pod 5G zostały już rozdystrybuowane", zauważyła dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Play Małgorzata Zakrzewska w rozmowie z PAP.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158105506750686]

Wpływ rozwoju sieci 5G na gospodarkę

Zdaniem Zakrzewskiej, pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest wdrożenie nowych technologii telekomunikacyjnych. "Pełne wdrożenie technologii 5G jeszcze bardziej zwiększy przepustowość sieci oraz przyspieszy transmisję danych. Technologia mobilna zapewnia wysokiej jakości dostęp do internetu, podobnie jak dostęp kablowy i światłowodowy", wyjaśniła.

Temat cyfryzacji oraz upowszechnienia łączności poruszały również wydział ds. cyfryzacji działający w ramach KPRM, MSWiA oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Rząd nie ukrywa jednak, że aby możliwe było wprowadzenie usług cyfrowych na znacznie szerszą skalę niż ma to miejsce teraz, konieczne jest zwiększenie dostępności szerokopasmowej łączności z internetem.

Co więcej, zarówno kwestia poprawienia dostępności do łączności szerokopaskowej, jak i ogólnie pojęta cyfryzacja, stały się jednymi z ważniejszych tematów w pięcioosiowej strategii rozwoju gospodarczego na kolejne lata. Rząd ocenił, że w najbliższych latach gospodarka będzie musiała się skupić m.in.rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, zapewnienia większej ochrony przed cyberzagrożeniami oraz odpowiedzi na rosnący popyt na obsługę większych wolumentów danych.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców epidemia koronawirusa stała się dowodem na potencjał skutecznego wykorzystania rozwiązań cyfrowych przez Polskę. Polska sieć wytrzymała nagły wzrost ruchu po przeniesieniu się wielu firm oraz całe szkolnictwo na tryb pracy zdalnej.

Jednak eksperci są zdania, że pandemia uwydatniła, że rozwój sieci 5G jest koniecznością i należy przyspieszyć prace. Zwracają również uwagę, że korzystnie dla całej gospodarki będzie zwiększenie konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce, co się przełoży "zarówno na korzyści dla konsumentów, jak i stymulację innowacyjności".

*Źródło: PAP *

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)